ГАЛЕРИЯ ИКОНИ

Икона
 

Негово Високопреосвещенство Неврокопски митрополит СЕРАФИМ

Неврокопски митрополит СерафимНегово Високопреосвещенство Мелнишки епископ СЕРАФИМ, с мирско име Динко Желязков Динков, е роден на 4 юли 1974 г. в с. Зорница, обл. Бургас. Средно образование завършва в Математическата гимназия в гр. Ямбол през 1992 г. Завършва висше образование в Лесотехническия университет - София, специалност "Ландшафтна архитектура" през 1997 г., а през 2011 г. - Богословския факултет при Софийския университет „Св. Климент Охридски".

През 1997 г. постъпва като послушник в манастира „Св. Георги", гр. Хаджидимово, Неврокопска епархия. От м. януари 1999 г. до м. септември 1999 г. отбива военната си служба. На 18 ноември 2000 г. е постриган за монах в манастира на послушанието си от Неврокопския митрополит Натанаил. Същият го ръкополага за йеродякон на 19.11.2000 г. и за йеромонах - на 20.12.2000 г.

Като йеродякон и йеромонах изпълнява различни послушания в манастира, обслужва и близки към манастира енории. За усърдното си служение е отличен като архимандрит на 1 юли 2006 г. От м. септември 2008 г. архим. Серафим е назначен за игумен на Роженския манастир.

На 18 декември 2011 г. е хиротонисан за епископ с титлата "Мелнишки" в ПКСХП „Св. Александър Невски" и е определен за викарий на Неврокопския митрополит.

На 17 декември 2013 г. е един от двамата избраници на Епархийския избирателен събор във Варна за възможен Варненски и Великопреславски митрополит.

Малко по-късно, по възложение на Св. Синод, поради включването му в листата на достоизбираемите епископи за овдовелия Неврокопски престол той пребивава в ставропигиалната Троянска св. обител.

На 19 ЯНУАРИ 2014 г., 12-та Неделя след Неделята подир Въздвижение, в синодния параклис "Св. цар Борис" епископ СЕРАФИМ БЕ КАНОНИЧЕСКИ ИЗБРАН ЗА НЕВРОКОПСКИ МИТРОПОЛИТ. Той бе тържествено въдворен в богоповерената му епархия на 24 януари 2014 г.

~***~

Неврокопски митрополит Натанаил (1952-2013)

mitr_natanail.jpg

Светското име на митрополит Натанаил е Илия Иванов Калайджиев. Роден е на 16.11.1952 г. в с. Копривлен, Гоцеделчевско. След завършване на основното си образование, през 1968 г, постъпва като послушник в Троянската св. обител, а заедно с това от есента на същата година е приет за ученик в Софийската духовна семинария, курсът на която завършва през 1975 г. По време на своето обучение там, на 03.03.1974 г., в Троянския манастир е постриган в монашество с името Натанаил от Ловчанския митрополит Григорий под духовното старчество на тогавашния игумен архимандрит Геласий (сега б. Ню-Иоркски митрополит) и йеромонах Даниил. На 15.04.1974 г. е ръкоположен в йеродяконски чин, а на 13.04.1975 г. и за йеромонах. От есента на същата година е студент в Духовната академия "Св. Климент Охридски" в София, а от 1976 г. продължава образованието си в Атинския богословски факултет. След завръщането си в България, на 10.10.1980 г. в гр. София по решение на Св. Синод е възведен в архимандритско достойнство. През 1984 г. е назначен за протосингел на Ловчанската митрополия. От началото на 1986 г. архимандрит Натанаил е на богословска специализация в Източноцърковния институт в гр. Регенсбург, Германия, а от 01.10. с. г. е изпълняващ длъжността енорийски свещеник при Българската православна църковна община "Св. Йоан Рилски" в гр. Лондон, Англия. Завърнал се в родината, от 09.08.1988 г. той е протосингел на Софийската митрополия, а от 01.03.1989 г. е назначен за главен секретар на Св. Синод, като за кратко е и председател на Църковното настоятелство при ПКСХП "Св. Александър Невски". На 25.03.1989 г. в Патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" е хиротонисан в епископски сан с титлата "Крупнишки". От 01.12.1989 г. епископ Натанаил е назначен за викарий на Софийския митрополит. На 17.04.1994 г. е избран, а на 24.04. с. г. е и канонически утвърден за Неврокопски митрополит.

На 16 ноември 2013 г., около 10,00 ч., на 61-вия си рожден ден, след тежко и продължително боледуване се престави в Господа Негово Високопреосвещенство Неврокопският митрополит Натанаил.

На 19 ноември 2013 г. светата ни Църква си взе последно сбогом с приснопаметния митрополит Натанаил. В храм „Успение Богородично" в митрополитския център гр. Гоце Делчев бяха отслужени заупокойна св. Литургия, опело и трисагий при погребението на митрополит Натанаил.

Последна промяна: 12.01.2017 г.