ГАЛЕРИЯ ИКОНИ

Икона
 

Днес се изпълват 130 години от рождението на Великотърновския митрополит Софроний

20 март 2018 13:23, Българска Патриаршия
Великотърновския митрополит Софроний

Митрополит Софроний е роден на 20 март 1888 година в одринското Ново село, Османска империя, със светското име Стойко Недялков Чавдаров. Учи в родното си село, в Дедеагач, а прогимназия завършва в българското училище „Д-р Петър Берон“ в град Одрин. От 1905 година учи в Цариградската духовна семинария, която завършва през 1911 година.

На 18 септември 1911 година в катедралния храм „Свети Стефан“ в Цариград е постриган в монашество с името Софроний и е ръкоположен в йеродяконски чин от митрополит Мелетий Велешки. След това служи като дякон при екзарх Йосиф I Български и като писар при Българската екзархия.

През 1912 година постъпва в Киевската духовна академия, където следва до 1915 година. След освобождението на Вардарска Македония по време на Първата световна война, от 1 април 1916 до 23 септември 1918 година е секретар на Велешката митрополия. След войната от 1 септември 1919 до 1 септември 1922 година е екзархийски дякон и проповедник в Цариград и учител в българската гимназия в Пера. На 24 април 1921 година в „Свети Стефан“ е ръкоположен за йеромонах от митрополит Мелетий Велешки.

През 1922 година завършва Богословския университет на Черновицкия университет. От 1 септември 1922 до юни 1924 година е на богословска специализация в института по каноническо право при Страсбургския университет, Франция.

От 1 октомври 1924 година до 1 септември 1929 година той е протосингел на Софийската митрополия. На 19 октомври 1924 година по решение на Светия Синод е възведен в архимандритско достойнство от митрополит Стефан Софийски. От 1 септември 1929 година до края на октомври 1931 година архимандрит Софроний е началник на Културно-просветния отдел при Светия Синод.

На 1 ноември 1931 година е ръкоположен за епископ с титлата "Знеполски" и е назначен за викарий на Софийския митрополит Стефан. Поради влошеното здравословно състояние на митрополит Филип Търновски на 26 март 1934 година е назначен за негов викарий и управляващ на Търновска епархия. От 1 юли 1935 година повторно е викарий на митрополит Стефан Софийски.

На 22 септември 1935 година епископ Софроний Знеполски е избран, а на 6 октомври канонически утвърден за Търновски митрополит.

След разгрома на Югославия от Германия през пролетта на 1941 година, Българската екзархия възстановява своя диоцез в анексираните от България части от Вардарска и Егейска Македония и в Западна Тракия. Временното управление на Скопско-Велешката епархия е връчено на митрополит Софроний Търновски с помощник епископ Максим Браницки. Като епархийски архиерей той е инициатор за организирането и създаването на множество старопиталища, сиропиталища и безплатни кухни за нуждаещите се в своята епархия.

Преставя се в Господа на 1 май 1961 година в Търново. Погребан е в притвора на катедралата „Рождество Богородично“.

« предишна новинаследваща новина »