01 октомври 2023, неделя

2 Неделя след Неделя подир Въздвижение. Покров на Пресвета Богородица. Св. ап. Анания.Преп. Роман Сладкопевец. Преп. Йоан Кукузел (Тип. с. 93). Гл. 8, утр. ев. 6, ап. 2 Кор. 6:16-7:1(с. 185), лит. ев. Лк 6:31-36
church

Жития на светиите

Житие

16.02.2023 г. - Св. мчци Памфил и Порфирий. Св. Флавиан, архиеп. Цариградски

Св. Флавиан първоначално бил презвитер в Цариград. За голямото му въздържание и добродетелен живот той бил избран от клира и от народа за Цариградски патриарх. В това време Църквата била вълнувана от лъжеучението на Евтихий. Патриарх Флавиан твърдо защитавал православното учение. Патриархът свикал в 448 година поместен събор и поискал Евтихий да се яви на него. Дълго Евтихий не се покорявал на повелята на патриарха и най-после дошъл, придружен от въоръжени войници, които той измолил от императора за своя защита. Евтихий се съюзил с враговете на Флавиан и съумял да разположи в своя полза императора и неговата съпруга.

На другата година бил свикан в Ефес събор от съмишленици на Евтихий под председателството на Диоскор, александрийски патриарх (449 г.). На тоя събор, известен в историята под названието "разбойнически", Флавиан бил наклеветен, че внася нови догми в Църквата. Св. Флавиан бил осъден като лъжеучител. Като узнал за това, римският папа св. Лъв обявил определенията на беззаконния събор за недействителни. Впоследствие бил свикан Четвърти вселенски събор в Халкидон в 451 година. Тоя събор, на който присъствали 630 епископи, осъдил ереста на Евтихий и определил да се изповядва Иисус Христос с две естества – неслитно, неразделно, неразлъчно и неизменно. Пред събора било прочетено посланието на св. Лъв до Флавиан, в което папата излагал учението за въплъщението на Сина Божий. Всички отци на Халкидонския събор признавали това за апостолско учение.