ЛЕСТВИЦА

За старостта

За старостта

Църковен вестник
Електронното “домашно огнище”

Електронното “домашно огнище”

Александра Карамихалева
С расо в глобализирания град

С расо в глобализирания град

Свещ. Ангел ВЕЛИЧКОВ
Клеветата

Клеветата

Мартин Николов
Иконите на Божията Майка

Иконите на Божията Майка

Митр. Антоний СУРОЖКИ
 

ГАЛЕРИЯ ИКОНИ

Икона
 

Епархийски митрополит

СТАРОЗАГОРСКИ МИТРОПОЛИТ КИПРИАН

Starozagorski mitropolit KIPRIAN.jpg

Старозагорският митрополит Киприан (Огнян Добринов Казанджиев) е роден на 08.03.1976 г. в гр. Казанлък. Завършва средно музикално образование през 1995 г. в родния си град.
Приема монашество на 01.09.1996 г. в Рилския ставропигиален манастир от Драговитийския епископ Йоан, с духовен старец Старозагорски митрополит Панкратий.
   Ръкоположен е за йеродякон на 08.09.1996 г. в гр. Павел Баня, а за йеромонах на 14.09.1996 г. в храм „Св. Николай", гр. Стара Загора.
   От м. октомври 1996 г. до края на 1998 г. изпълнява послушанието ефимерий в Казанлъшкия манастир „Св. Богородица" и паралелно завършва двугодишния курс на СДС „Св. Йоан Рилски", след което е приет в клира на Врачанска епархия като и. д. игумен на Тръжишкия манастир „Св. прор. Илия".
   От 2000 г. е назначен за протосингел на Врачанска митрополия.
   По време на следването му в Богословския факултет при СУ „Св. Климент Охридски" и по решение на Св. Синод е възведен в архимандритско достойнство на 31.08.2003 г.
   Изпълнявал е различни длъжности във Врачанска епархия.
   През февруари 2006 г. по решение на Св. Синод е изпратен на послушание като протосингел на епархията на САЩ, Канада и Австралия, която длъжност изпълнява до 01.08.2007 г., когато е назначен за протосингел на Врачанска митрополия.
   По решение на Св. Синод е хиротонисан за епископ с титлата "Траянополски" на 03.03.2008 г. в катедралния храм в гр. Враца и назначен за викарий на Врачанския митрополит. Тази длъжност той изпълнява до избирането му за Старозагорски митрополит на 11.12.2016 г. от Св. Синод на БПЦ-БП.
   По решение на Св. Синод от 14.12.2016 г. на основание чл. 82, ал. 4 от УБПЦ-БП Старозагорският митрополит Киприан, като бивш викарий на Врачанския митрополит и добре познаващ делата на Врачанска епархия, е назначен за временно управляващ Врачанска епархия, до възстановяването на титулярния митрополит Калиник. След кончината на Врачанския митрополит Калиник на 26.12.2016 г. - до избора на нов Врачански митрополит (12.03.2017 г.)  - Старозагорският митрополит Киприан е наместник на овдовелия Врачански епархийски престол.
   Старозагорският митрополит Киприан е носител на църковни отличия и множество музикални награди.

Последна промяна: 07.07.2017 г.