ГАЛЕРИЯ ИКОНИ

Икона
 

Чудотворната икона "Пресвета Богородица - Достойно есть" – Българска ще гостува на едноименния фестивал в Поморие

05 юни 2013 16:16, Българска Патриаршия
Чудотворната икона "Пресвета Богородица - Достойно есть” – Българска

На 6 юни чудотворната икона "Пресвета Богородица - Достойно есть" – Българска, чието постоянно място за поклонение е патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски”, ще отпътува за Сливенска епархия. Това става във връзка с провеждащия се в гр. Поморие фестивал на православната музика „Св. Богородица – Достойно есть”, който тази година се организира за десети пореден път.

Иконата ще пристигне в крайморския град на 7 юни, когато е откриването на фестивала. Тя ще бъде тържествено посрещната от Негово Високопреосвещенство Сливенския митрополит Йоаникий, свещеници от епархията, участниците във фестивала и жители и гости на Поморие в началото на главната улица на града и от там с литийно шествие ще бъде пренесена до храм „Рождество на Пресвета Богородица”, където се провежда певческият конкурс. Там ще бъде отслужен Молебен към "Пресвета Богородица – Достойно есть", след което лития начело с иконата ще обходи улиците на града за благословение.

Чудотворната Богородична икона ще остане в Поморие до края на фестивала, чието официално закриване е на 11 юни, след което ще отпътува обратно за София.

В тазгодишното издание на фестивала ще вземат участие хорове от България, Русия, Украйна, Румъния, Холандия, Сърбия, Гърция и др.

ПРОГРАМА

ЮБИЛЕЕН ДЕСЕТИ МЕЖДУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ НА ПРАВОСЛАВНАТА МУЗИКА „СВ. БОГОРОДИЦА - ДОСТОЙНО ЕСТЬ“ – ПОМОРИЕ, 7 – 11 ЮНИ 2013

 

7 ЮНИ – ПЕТЪК

до 17.00 ч. – пристигане, регистриране на участниците във Фестивалния пресцентър – гр. Поморие, ул. „Солна” №15 и настаняване.

Храм „Св. Рождество Богородично” – Поморие

19.00 ч. – Откриване на фестивала с посрещане на чудотворната икона «Св. Богородица - Достойно есть» с Литийно шествие, Молебен и Водосвет, отслужен от Негово Високопреосвещенство Сливенския митрополит Йоаникий в съслужение с духовници от Сливенска епархия и гости на фестивала. След това литийното шествие продължава от храм „Св. Рождество Богородично” през Ловно-рибарския съюз до Централен площад „Св. св. Кирил и Методий”. Представяне на официалните гости, приветствия за юбилея и слово за откриване на фестивала.

 

8 ЮНИ – СЪБОТА

11.00 – среща на диригентите и ръководителите на съставите

Лекция на тема „Църковно пеене и духовност” – лектор протойерей Кирил Попов и представяне на неговия сборник „Православни хорови творби”.

Храм „ Св. Рождество Богородично” – Поморие

ФЕСТИВАЛНИ КОНЦЕРТИ

15.30 – 17.30

1. Хор „Ренесанс” – гр. Южноукраинск, Украйна, кат. 3

Диригент: Наталия Урсул

2. Дамски хор „Благовестие” при храм „ Св. Рождество Богородично” – Поморие, България, кат. 1

Диригент: Йорданка Панчева -Туджарова

3. Детски хор при катедралата „Рождество Христово” – гр. Кишинев, Молдова, кат. 1

Диригент: Федора Бурлак

4. Смесен хор при Консерваторията на гр. Лариса, Гърция, кат. 3

Диригент: Димитрис Карвунис

18.00 – 20.00

1. Младежки църковен хор „Анна” при катедралата „Св. Троица” – г. Щелково, Русия, кат.1

Диригент: Анна Медведева

2. Ансамбъл за духовна музика „Благовест” при катедралата „Св. София” – г. Лаишево, Татарстан, Русия, кат.1

Диригент: Елена Калиткина

3. Хор на младежите и студентите на Дубна – гр. Дубна, Русия, кат. 3

Диригенти: Елена Хританкова и Наталия Антончева

4. Академичен смесен камерен хор „Гаудеамус” – гр. Пловдив, България, кат. 3

Диригент: доц. Весела Гелева

20.30 – Открита сцена – централен площад

 

9 ЮНИ – НЕДЕЛЯ

ХРАМ “СВ. РОЖДЕСТВО БОГОРОДИЧНО” – ГР. ПОМОРИЕ

8.00 – Празнична Утреня.

9.00 – Празнична св. Литургия с участието на хорове от фестивала.

ХРАМ „СВ. ПРЕОБРАЖЕНИЕ ГОСПОДНЕ“ – ГР. ПОМОРИЕ

9.00– Празнична св. Литургия с участието на хорове от фестивала.

ХРАМ „СВ. ГЕОРГИ“ В ПОМОРИЙСКИЯ МАНАСТИР

9.00 – Празнична св. Литургия с участието на хорове от фестивала.

ХРАМ „СВ. БОГОРОДИЦА“ – ГР. БУРГАС

9.00 – Празнична св. Литургия с участието на хорове от фестивала.

ХРАМ „СВ. УСПЕНИЕ БОГОРОДИЧНО“ – ГР. НЕСЕБЪР

9.00 – Празнична св. Литургия с участието на хорове от фестивала.

ХРАМ „СВ. РОЖДЕСТВО БОГОРОДИЧНО” – ГР. ПОМОРИЕ

ФЕСТИВАЛНИ КОНЦЕРТИ

15.30 – 17.30

1. Хор „Херувими” при храм „Св. Богородица” – гр. Бургас, България, кат.1

Диригент: Илиан Маринов

2. Трио „Херувими” – Поморие, България, кат. 2

Ръководител: Рада Джафарова

3. Дамски камерен хор при храм „Св. Харалампий” – гр. Шабла, България, кат.1

Диригент: Силвия Вангелова

4. Смесен хор „Nihil Sine Deo”гр. Букурещ, Румъния,кат.1

Диригент: Емил Матей

18.00 – 20.00

1. Общински камерен хор „Партес – гр. Обнинск, Русия, кат. 3

Диригент: Татяна Булгакова

2. Хор „Belle voci” – гр. Хага, Холандия, кат. 3

Диригент: Недялка Тодорова

3. Женски хор „Христина Морфова” при Нaродно читалище „Д-р Петър Берон - 1926” – София, България, кат. 3

Главен художествен ръководител: проф. Емил Янев

Диригент: Maя Милчева Василева

4. Хор на студентите на Лвовското държавно училище „С. Людкевич” – гр. Лвов, Украйна, кат. 3

Диригент: Васил Долишний

20.30 - Открита сцена– централен площад

 

10 ЮНИ – ПОНЕДЕЛНИК

11.00 – Открита репетиция с диригентите и представители на хоровете – под ръководството на протойерей Кирил Попов.

ХРАМ „СВ. РОЖДЕСТВО БОГОРОДИЧНО” – ПОМОРИЕ

ФЕСТИВАЛНИ КОНЦЕРТИ

15.30 – 17.30

1. Дамски хор при храм „ Успение на Пресвета Богородица” – гр. Ботевград, България, кат. 1

Диригент: Милена Спасова

2. Ансамбъл «Кантус Диксит» –гр. Лил сюр ла Сорг, Франция, кат. 3

Диригент: Бисер Костадинов

3. Дамски камерен хор „Барви” гр. Лвов, Украйна, кат. 3

Диригент: Свитлана Карпович

4. Хор „Свято” – гр. Иличовск, Украйна, кат.1

Диригент: Анна Грушевая

18.00 – 20.00

1. Православен хор при храм „Покров Богородичен”, гр. София, България, кат. 1

Диригент: Димитър Стоянов

2. Девически хор от Успенския храм на гр. Красногорск, Московска област, Русия, кат.1

Диригент: Надежда Зинина

3. Смесен архиерейски хор – гр. Владимир, Русия, кат. 1

Диригент: Татяна Оганян

4. Певческо дружество „Преображение” при храм „Преображение Господне” – г. Белград, Сърбия, кат. 1

Диригент: Братислав Прокич

20.30 - Открита сцена – централен площад

 

11 ЮНИ – ВТОРНИК

ХРАМ “СВ. РОЖДЕСТВО БОГОРОДИЧНО” – ПОМОРИЕ

8.30 – Празнична св. Литургия с участието на състави от фестивала.

11.30 – Заключителен концерт и официално закриване на фестивала.

Текст: Александра Карамихалева

 

 

« предишна новинаследваща новина »