ГАЛЕРИЯ ИКОНИ

Икона
 

Светейшият Български патриарх Неофит навършва 70 години

12 октомври 2015 19:41, Отдел "Връзки с обществеността"
Светейшият Български патриарх Неофит навършва 70 години

На 15 октомври се навършват 70 години от рождението на Негово Светейшество Българския патриарх и Софийски митрополит Неофит.

Изричното желание на Предстоятеля на БПЦ е да посрещне рождения си ден без пищни празненства и почести, а скромно, по монашески, в манастира, в който е постриган за монах – Троянската света обител. В този ден патриарх Неофит, заедно с митрополитите от Светия Синод, епископи и свещенство, ще отслужи света Литургия. След това ще бъде отслужен Молебен за светейшия Български патриарх, светата ни Църква и благочестивия български народ.

Начало на светата Литургия - 9,30 ч., а на молебена - ок. 11,00 ч.

Като благодари на всички, които са отправили и ще отправят своите приветствия и поздравления към него, патриарх Неофит благопожелава здраве, благоденствие, мир, любов и преуспяване в добрите начинания.

Негово Светейшество призовава всички, които възнамеряват да изразят своето уважение към него с подаръци и цветя, да преведат съответната сума на оказаната по-долу сметка. Тази година средствата ще бъдат употребени за закупуването на подвижен ехограф, който е изключително необходим на акушеро-гинекологична болница „Шейново” (през настоящата година болницата навършва 80 години от основаването си), както и за подпомагане на прицърковните кухни за бедни в София.

Средствата могат да бъдат превеждани на следната сметка: Св. Синод на БПЦ – БП; гр. София, ул. „Оборище“ № 4; ИН по ДДС BG 121294143; ЕИК по БУЛСТАТ 121294143; IBAN BG 74 UNCR 9660 1067 9899 12; BIC UNCRBGSF – УНИКРЕДИТ БУЛБАНК, като изрично бъде упоменато в платежното нареждане предназначението на паричната помощ.

-----------------

Негово Светейшество е роден на 15.10.1945 г. в гр. София. След завършването на основно образование, през есента на 1959 г. е приет за ученик в Софийската духовна семинария при гара Черепиш, курсa на която завършва през 1965 г.

От м. септември 1967 г. е студент в Духовната академия "Св. Климент Охридски" в София, която завършва през 1971 г.

От есента на 1971 до 1973 г. той е на богословска специализация в катедра "Църковно пение" при Московската духовна академия. От 01.09.1973 г. е назначен за преподавател по източно-църковно пение и диригент на студентския хор при Духовната академия "Св. Климент Охридски" в София.

На 03.08.1975 г. в Троянската св. обител е постриган в монашество с името Неофит от Българския патриарх Максим, под духовното старчество на тогавашния игумен архимандрит Геласий (б. Ню-Йоркски митрополит). На 15.08. с.г. патриарх Максим го ръкополага в йеродяконски чин, а на 25.03.1976 г. в столичния катедрален храм "Св. Неделя" и за йеромонах.

От 30.09.1975 г. той е диригент на Софийския свещенически хор, а от 15.07.1977 г. е и старши преподавател по източно-църковно пение и богослужебна практика в Духовната академия в София, какъвто остава до края на 1980 г.

По време на това негово служение, на 21.11.1977 г. в столичния катедрален храм "Св. Неделя" е възведен в архимандритско достойнство от Българския патриарх Максим. От 01.01.1981 г. до м. декември 1985 г. архимандрит Неофит е протосингел на Софийската митрополия. Като такъв на 08.12.1985 г. в Патриаршеската катедрала "Св. Александър Невски" е хиротонисан в епископски сан с титлата "Левкийски" и е назначен за втори викарий на Софийския митрополит.

От 01.12.1989 г. епископ Неофит е ректор на Духовната академия "Св. Климент Охридски" в София, а на 26.07.1991 г. е избран и за пръв декан на възстановения от 01.07.с.г. Богословски факултет при Софийския университет "Св. Климент Охридски". Този пост той заема до м. януари 1992 г.

От 27.01.1992 г. е назначен за главен секретар на Св. Синод и председател на Църковното настоятелство при ПКСХП "Св. Александър Невски".

На 27.03.1994 г. е избран, а на 03.04.с.г. е и канонически утвърден за Доростолски и Червенски митрополит. От 17.12.2001 г. по решение на Петия църковно-народен събор Доростоло-Червенска епархия е разделена на две епархии - Русенска и Доростолска, а той се титулува Русенски митрополит и наместник на възстановения Доростолски митрополитски престол.

На 02.12.2008 г. Русенският митрополит Неофит получава званието "доктор хонорис кауза" на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Званието е връчено за цялостен принос в развитието на духовността в СУ и за активното му участие във възстановяването на Богословския факултет.

На 22.06.2010 г. Негово Високопреосвещенство митрополит Неофит е удостоен от Президента на Р България с орден „Св. Кирил и Методий” – огърлие „за особено значимите му заслуги за развитието на Духовната академия „Св. Климент Охридски”, за приноса му за развитие на научно-просветителските връзки и взаимоотношения между източните и западните християни и по повод неговата 65-годишнина”.

На 24 февруари 2013 г., неделя, на Патриаршески избирателен църковен събор в София Русенският митрополит Неофит е избран за Български патриарх и Софийски митрополит. Той продължи да е и временен наместник на Русенския престол до момента на каноническия избор на новия Русенски митрополит Наум, проведен в Синодалния параклис "Св. цар Борис" на 23.03.2014 г.

Интронизацията на Негово Светейшество Неофит е извършена веднага след неговото избиране за Български патриарх, на 24.02.2013 г., в ПКСХП "Св. Александър Невски".

Снимка: Атанас Димитров

 

 

« предишна новинаследваща новина »