ЛЕСТВИЦА

За старостта

За старостта

Църковен вестник
Електронното “домашно огнище”

Електронното “домашно огнище”

Александра Карамихалева
С расо в глобализирания град

С расо в глобализирания град

Свещ. Ангел ВЕЛИЧКОВ
Клеветата

Клеветата

Мартин Николов
Иконите на Божията Майка

Иконите на Божията Майка

Митр. Антоний СУРОЖКИ
 

ГАЛЕРИЯ ИКОНИ

Икона
 

Биография на Главиницки еп. Йоан

03 ноември 2016 23:15, Българска Патриаршия
Главиницки еп. Йоан

Главиницкият епископ Йоан (Стоян Костадинов Стойков) е роден на 29.11.1949 г. в гр. София.

Основно и прогимназиално образование завършва в родния си град. Средно образование завършва в Софийската духовна семинария „Св. Йоан Рилски” на гара Черепиш.

На 11.01.1969 г. е постриган е за монах в Бачковския ставропигиален манастир „Успение Богородично” от Старозагорския митрополит Панкратий.

През 1976 г. завършва Духовната академия „Св. Климент Охридски” в София.

На 30.03.1969 г. е ръкоположен в йеродяконски чин в Бачковската ставропигиална св. обител „Св. Успение Богородично”. Пак там на 21.05.1971 г. е ръкополажен за йеромонах.

На 01.03.1975 г. е назначен за протосингел на Старозагорска митрополия.

На 01.01.1976 г. е възведен в архимандритско достойнство в храм „Св. Николай Мирликийски”, гр. Стара Загора.

На 01.07.1978 г. е назначен за протосингел на Видинска митрополия.

От 01.09.1982 г. е назначен като зам.-ректор и ефимерий в Софийската духовна семинария на гара Черепиш.

На 01.07.1988 г. е назначен за началник отдел „Богослужебен” при Св. Синод, а от 27.02.1989 г. до 01.07.1989 г. и председател на Църковното настоятелство при ПКСХП „Св. Александър Невски”.

В периода от 01.12.1991 г. до 22.12.2006 г. е на специализация и командировка в Германия.

След завръщането си в България продължава да служи като началник отдел „Богослужебен” при Синодалната канцелария, считано от 01.02.2007 г., с възлагане да изпълнява задължението ефимерий при ПКСХП „Св. Александър Невски”.

По решение на Св. Синод е хиротонисан за епископ с титлата Главиницки на 30.11.2010 г. в ПКСХП „Св. Александър Невски“ и назначен за викарий на приснопаметния Варненски и Великопреславски митрополит Кирил. Такъв остава до 18.07.2013 г. и след това е изпратен на послушание в Бачковската ставропигиална св. обител като епископ на разположение на Св. Синод.

По решение на Св. Синод от 20.09.2014 г. и досега е на послушание в Рилската ставропигиална св. обител.

« предишна новинаследваща новина »