ЛЕСТВИЦА

За старостта

За старостта

Църковен вестник
Електронното “домашно огнище”

Електронното “домашно огнище”

Александра Карамихалева
С расо в глобализирания град

С расо в глобализирания град

Свещ. Ангел ВЕЛИЧКОВ
Клеветата

Клеветата

Мартин Николов
Иконите на Божията Майка

Иконите на Божията Майка

Митр. Антоний СУРОЖКИ
 

ГАЛЕРИЯ ИКОНИ

Икона
 

Биография на Велички еп. Сионий

03 ноември 2016 23:28, Българска Патриаршия
Велички еп. Сионий

Величкият епископ Сионий (Стефан Стефанов Радев) е роден на 18.11.1969 г. в гр. София.

Средното си образование завършва в родния си град.

След отбиване на военна служба учи в паралелния курс на СДС „Св. Йоан Рилски“ при гара Черепиш, която завършва през 1990 г.

Приема монашески постриг на 08.06.1991 г. в Клисурския манастир „Св. св. Кирил и Методий“ от Видинския митрополит Дометиан. На 22.06. същата година е ръкоположен за йеродякон, а на 23.06. - за йеромонах.

В периода 1992-1995 г. е игумен на Клисурския манастир „Св. св. Кирил и Методий“.

Висшето си образование получава в Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ през 1994 г.

В периода 1995-1996 г. специализира в Ерланген, Германия.

На 10.01.1996 г. по решение на Св. Синод е назначен за ефимерий и учител в СДС „Св. Йоан Рилски“, а от 15.07. същата година за неин Ректор. Такъв остава до 22.06.2009 г.

В този период е възведен в архимандритско достойнство на 29.06.1998 г.

По решение на Св. Синод е хиротонисан за епископ с титлата Велички на 24.03.2007 г. в ПКСХП „Св. Александър Невски“.

От 23.06.2009 г. до 30.04.2014 г. е назначен за Викарий на Видинския митрополит, а по-късно и за игумен на Лопушанския манастир „Св. Йоан Предтеча“.

От 01.05.2014 г. е назначен за игумен на Троянската ставропигиална св. обител „Успение Богородично“, която длъжност изпълнява и до днес.

« предишна новинаследваща новина »