ГАЛЕРИЯ ИКОНИ

Икона
 

Престави се в Господа архиереят на Руската православна църква митрополит Никодим Харковски и Богодуховски

19 септември 2011 15:23, Българска Патриаршия
Митрополит Никодим Харковски и Богодуховски

Вечерта на 15 септември 2011 г., на 91-годишна възраст, в архиерейската резиденция на свето-Покровския мъжки манастир в Харков, се престави в Господа архиереят на Руската православна църква митрополит Никодим Харковски и Богодуховски.

Съболезнования във връзка с кончината на митрополит Никодим изрази президентът на Украйна В. Ф. Янукович: „С цялата си душа споделям Вашата тежка болка и скръб от невъзвратимата загуба”, се казва в посланието на държавния глава до Негово Блаженство митрополит Владимир Киевски и Украински.

Митрополит Никодим Харковски и Богодуховски (в света – Николай Степанович Руснак) е роден в християнско семейство на 18 април 1921 г. в село Давидовци, Украйна. През 1938 г. става послушник в Крешчатицкия манастир „Св. Йоан Богослов”; на 6 януари 1945 г. получава монашеско пострижение; на 29 април е ръкоположен за йеродякон, а на 23 февруари 1946 г. е ръкоположен за йеромонах. През 1950 – 1955 г. той е настоятел на Крешчатицкия манастир „Св. Йоан Богослов”. През 1958 г. завършва Московската духовна академия със степен "кандидат на богословските науки". От 23 април 1958 г. е член на Руската духовна мисия в Йерусалим, а на 15 ноември 1958 г. е възведен в сан "архимандрит" и назначен за ръководител на Мисията. На 10 август 1961 г. е хиротонисан за епископ Костромски и Галичски.

От 21 април 1964 г. той е епископ Аржентински и Южноамерикански. На 25 февруари 1968 г. е възведен в сан "архиепископ" и е назначен за екзарх на Централна и Южна Америка. От 1 декември 1970 г. той е архиепископ Харковски и Богодуховски, и. д. екзарх на Централна и Южна Америка (до 1977 г.). От 23 ноември 1983 г. става архиепископ Лвовски и Тернополски и временно управляващ Харковска епархия, а на 28 март 1984 г. освободен от длъжността временно управляващ Харковска епархия.

От 9 април 1985 г. е възведен в сан "митрополит". От 27 декември 1988 г. е митрополит Лвовски и Драгобичски, а от 13 септември 1989 г. – митрополит Харковски и Богодуховски. От април до 27 май 1992 г. – съгласно указ на Светейшия Патриарх Алексий ІІ, е изпълнявал длъжността Предстоятел на Украинската православна църква до избирането на новия глава на Украинската църква, митрополит Владимир (Сабодан).

От юни 1992 г. митрополит Никодим е постоянен член на Светия синод на Украинската православна църква. На 7-8 май 2011 г. се състоят тържества в Харков по случай 90-годишнината на митрополит Никодим, оглавени от Негово Светейшество патриарх Кирил Московски и Всерусийски.

Пресслужба на Московския и Всерускийски Патриарх

 

 

« предишна новинаследваща новина »