| Софийска света митрополия
На 1 юни, когато Православната църква отдава почит на третото Лице на Св. Троица – Светия Дух, столичният храм „Св. Троица“ в кв. „Гео Милев“ по стародавна традиция отбелязва храмов празник.
По този повод, с благословението на Негово Светейшество Софийския митрополит и Български патриарх светата Литургия в храма бе предстоявана от Негово Преосвещенство Велбъждския епископ Исаак – втори викарий на Софийския митрополит. Заедно с него съслужиха архимандрит Силуан – игумен на Бистришкия манастир „Св. Петка“, иконом Дамян Друмев – председател на храма, иконом Симеон Иванов – председател на храм „Св. Богородица – Живоприемен източник“, иконом Илиян Алексиев – председател на храм „Рождество на Пресвета Богородица“, иконом Дилян Цветков – председател на храм „Св. прор. Илия“, иконом Валентин Тупаров – председател на храм „Възнесение Господне“, протойерей Илия Павлов и протойерей Георги Димитров от храмовото духовенство, протойерей Лъчезар Вълков, свещеник Даниел Сираков и дякон Христо Христов.
За църковните песнопения се погрижи многогласният храмов хор, а с молитвите си съучастваха множество енориаши и гости християни.
В края на Литургията епископ Исаак поздрави за празника духовенството, певците и народа, преподавайки им благослов от Софийския митрополит и Български патриарх Даниил. След като припомни в проповедта си евангелското събитие по слизането на Светия Дух на Петдесетница, архиереят говорѝ за благодатта в Тайнствата на Православната църква и цитирайки св. Исаак Сирин поучи: „В каквато степен се доближаваме до Бога в нашите намерения, в такава и Той се доближава до нас. Тази степен се увеличава когато са двама или трима в името Божие (срв. Мат. 18:20)… Тази благодат се увеличава с нашата крепка вяра; с нашето желание да общуваме с Бога, т. е. чрез молитвата; чрез Тайнствата, към които пристъпваме… тази благодат се увеличава и когато изпълняваме Божия закон – когато имаме любов, когато проявяваме смирение, кротост, послушание“.
„Нека да живеем в мир, в единомислие всички, както Отец, Син и Свети Дух са едно“, поучи още епископ Исаак, според Христовата молитва (срв. Йоан 17:21).
От своя страна и от името на църковното настоятелство о. Дамян благодари на владиката и чрез него на Българския патриарх Даниил за архиерейското богослужение и духовна грижа за епархията.
След Литургията по традиция бе извършен и празничен водосвет, за здраве и благословение на всички присъстващи.
Текст: Пламен Михайлов
Снимки: Калоян Петров
ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК