26 април 2025, събота

* Светла събота. Св. свщмчк Василий, еп. Амасийски
church

Архиерейска св. Литургия бе отслужена в чест на всички български светии и за 1000-годишнината на Българската Охридска Архиепископия

| Българска Патриаршия

Тържествена архиерейска св. Литургия бе отслужена  по повод 1000-годишнината на Българската Охридска Архиепископия

В Неделя на всички български светии, Българската православна църква - Българска патриаршия тържествено отбеляза изпълването на бележитата годишнина - 1000 години от учредяването на Българската Охридска архиепископия.

В молитвеното присъствие на Негово Светейшество Българския патриарх Неофит, светата Богослужба предстоява Негово Високопреосвещенство Великотърновският митрополит Григорий, а в съслужение с него бяха митрополитите: Ловчански Гавриил, Неврокопски Серафим, Русенски Наум, Врачански Григорий, Видински Даниил, Мелнишки епископ Герасим, гл. секретар на Св. Синод, Адрианополски епископ Евлогий, игумен на Рилския манастир, Велички епископ Сионий, игумен на Троянския манастир, Главиницки епископ Йоан, Белоградчишки епископ Поликарп, викарий на Софийския митрополит, архим. Васиан, представител на Руския патриарх у нас, архим. Пахомий, ректор на Софийската духовна семинария, архим. Самуил, игумен на Бачковския манастир, ставр. ик. Нелуц Опря, представител на Румънския патриарх, храмовото духовенство и столични свещеници и дякони.

На тържественото богослужение присъстваха десетки православни християни, които взеха молитвено участие в Св. Евхаристия, а в края на богослужението не малко бяха и онези, които пристъпиха към Тялото и Кръвта Христови.

В края на св. Литургия Мелнишкият епископ Герасим прочете Патриаршеското и Синодално послание по повод 1000-годишнината от учредяването на Охридската архиепископия. В него се казва, че "историята на Архиепископската катедра на древния и прославен в църковното минало Охрид е органична, безусловна част от историческата приемственост на родната ни Българска Православна Църква – Българска Патриаршия, както е записано и в приетия и утвърден от Шестия църковно-народен събор (2008 г.) неин Устав, където четем: „Самоуправляващата се Българска православна църква – Българска Патриаршия е правоприемник на Плисковската архиепископия, Преславската патриаршия, Охридската архиепископия, Търновската патриаршия и Българската екзархия. Тя е единна и неделима”.

"Като поставени от Господа епископи в Неговата Църква ние сме готови и днес да сторим всичко, което е по силите ни и което е в съгласие със свещените канони на светата Църква, за да подпомогнем нашите православни братя в днешна Македония – в съгласие с изричната и ясно изразена воля и на останалите братски Православни църкви. При все това обаче имаме и задължението да пазим вярно не само истините и свещените канони на светото Православие, но също и паметта на тази света Църква, за която Господ Бог ни е поверил да се грижим духовно днес – за нейната история, за нейната приемственост и за нейното настояще и бъдеще. Защото това изисква от нас паметта ни за всички наши, родили ни в Господа, приснопаметни, славни и достохвални предци – предстоятели на Българската православна църква и благоверни наши владетели от миналото, духовници и книжовници, и на всички онези, които през вековете са отдали живота си, за да я има България – заедно с нейната държава и с нейната автокефална Православна църква", се казва още в посланието.

Богослужението бе излъчвано и на живо в официалната страница на Св. Синод в Facebook - може да го гледате тук - https://www.facebook.com/1832220050379133/videos/2066900160244453/

Патриаршеското и Синодално послание може да прочетете тук - http://www.bg-patriarshia.bg/news.php?id=265507

***

Архиепископия Охридска на Първа Юстиниана и на цяла България, съкратено наричана и Охридската архиепископия е наименованието на българската автокефална православна църква подчинена на Цариградската Вселенска патриаршия в завоюваните от Византия в 1018 г. български земи, приемница на понижената в ранг Българска патриаршия. Създадена е веднага в годината на завоеванието с Имперски указ от император Василий II и е закрита неканонично със султанско ирадие през 1767 г. по настояване на Цариградския гръцки патриарх Самуил Ханджери, като нейният диоцез е присъединен към този на Цариградската патриаршия.

Жителите на Охрид се обръщат с пълномощно писмо от 9 април 1861 г. „до предствителите на българския народ“ в Цариград, да помолят Високата порта за избавяне „от своеволието на гръцкото духовенство, като потвърди основанието на автокефалната архиепископия на Първа Юстиниана Охридска и на цела България“. През 1872 г. Натанаил Охридски е ръкоположен за пръв митрополит на Българската екзархия в Охрид.

Официалната титулатура на предстоятеля на Охридската архиепископия е: Архиепископ на цяла България (Αρχιεπίσκοπος της πάσης Βουλγαριας), а от средата на XII век се ползва паралелно и Архиепископ на Първа Юстиниана и цяла България или на всички българи (Αρχιεπίσκοπος της πρώτης ‘Ιουστινιάνης και πάσης Βουλγαρίας или αρχιεπίσκοπος Βουλγάρων).

Император Андроник II Палеолог подарява на предстоятеля на Охридската афтокефална архиепископия плащаница, за употреба при благослужението в църквата Света София (Охрид). На императорския дар е извезан надписa: „Пастирю на българите, спомни си при жертвоприношенията за владетеля Андроник Палеолог“.

http://www.youtube.com/watch?v=s33C_vCBdG0

Текст, снимки и видео: Ангел Карадаков