07 юни 2026, неделя

+ 1 Неделя след Петдесетница¬ - на Всички светии. Св. свщмчк Теодот, еп. Анкирски. Св. мчца Валерия. Гл. 8, утр. ев. 1, ап. Евр. 11:33-40, 12:1-2 (с. 70), лит. ев. Мт 10:32-33, 37-38, 19: 27-30 (с. 48) (Петрови заговезни) (Тип. с. 479)
church

Архиерейска св. Литургия за Неделя на Самарянката в Ямбол

| Сливенска света митрополия

IMG-9e9b21e1f29871cd16834834351e2f5a-V.jpg


На 10 май – Неделя на Самарянката и по повод 73 години от възстановяването на Българската патриаршия, в храм „Св. Георги Победоносец“ в Ямбол бе отслужена архиерейска света Литургия.

Неделното богослужение бе възглавено от Негово Високопреосвещенство Сливенския митрополит Арсений в съслужение с архимандрит Игнатий от Гърция, архимандрит Димитрий – протосингел на Сливенска митрополия, архимандрит Христодул от Гърция, архимандрит Стефан – епархийски духовен надзорник, иконом Георги Георгиев, иконом Панайот Сотиров, иконом Стоян Стоянов – председател на храма, иконом Янко Янков, свещеник Иван Динков, архидякон Вартоломей и архидякон Поликарп.

Песнопенията бяха огласени от псалтите от Румъния ръководени от протопсалт Марин Пинтя и г-н Александър Учиков.

На Литургията присъства г-н Станчо Ставрев – кмет на Община Тунджа, г-н Пламен Петров – заместник-кмет на Община Тунджа, заместник-областният управител на Ямбол г-жа Красимира Атанасова, заместник-кметът на Ямбол г-н Васил Александров, както и множество вярващ народ от Ямбол и околията, дошли да се поклонят на честните мощи на св. великомъченик Георги Победоносец, донесени за благословение от архимандрит Игнатий – игумен на манастира „Св. Богородица – Всех скорбящих Радост“ в Палеохори, Халкидики, Гърция.

В края на богослужението Сливенският митрополит Арсений се обърна към вярващите с архипастирско слово, посветено на евангелския разказ за Самарянката. Владиката говори за живата вода на благодатта, която Христос дарява на всеки човек, жадуващ за истина, любов и спасение. В словото си той подчерта, че както Самарянката оставя своята стомна и тръгва да благовести за Христа, така и съвременният човек е призван да остави духовната пустота, зависимостите и страстите, които разрушават душата.

Митрополит Арсений обърна особено внимание на пагубното влияние на зависимостите сред днешната младеж, определяйки го като една от най-опасните съвременни зависимости, която ограбва свободата на човека, разрушава семействата и помрачава Божия образ в човека. Той призова вярващите към духовна трезвост, молитва и живот в Христа, Който единствен може да утоли жаждата на човешкото сърце.

Снимки: Тоти Баджаков

Фотоалбумът може да разгледате тук