| Автор: Българска патриаршия
Сътрудничеството между Българската православна църква – Българска Патриаршия и Сметната палата винаги е било продуктивно, плодоносно и в полза на българското общество. Около този извод се обдиниха днес Българският патриарх Даниил и г-жа Горица Грънчарова-Кожарева, изпълняваща правомощията на председател на Сметната палата. Срещата им се състоя в сградата на Св. Синод, като в нея участие взеха Техни Преосвещенства Мелнишкият епископ Герасим, гл. секретар на Св. Синод, и Браницки епископ Пахомий, викарий на Софийския митрополит, както и доц. д-р Мария Косева, юридически съветник на Св. Синод.
„Мирът в душата на човека е необходим, за да може човек да бъде полезен за себе си и за околните. Като православни християни знаем, че Христовият мир идва в душите ни следствие на помирението ни с Бога и на благочестивия живот. В този смисъл без вяра и благочестие равносметките в живота ни излизат с минус и този дефицит с нищо друго не може да бъде заменен", каза по време на приема Негово Светейшество патриарх Даниил. Той подчерта значимостта на делото на Сметната палата и пожела Бог да дава сили на всички служители в създадената преди 144 г. институция.
„Сметната палата винаги се е радвала на съдействието на Българската православна църква още от създаването си, като при встъпването в длъжност контрольорите са се заклевали пред свещеник и са подписвали клетвен лист за спазването на закона, че в работата си ще отговарят не само пред закона, но и пред Бога. Връзката с Църквата е скрепена още от самото раждане на Сметната палата“, каза от своя страна Горица Грънчарова-Кожарева. Тя пожела на патриарх Даниил Бог да го води в новото му служение, да се труди за обединяването на обществото и на народа, както и за неговото нравствено укрепване и благочестие.
По време на приема бе поставен и въпросът за качеството, нивото и тенденциите в образованието у нас, като г-жа Грънчарова-Кожарева сподели за свои изводи, направени въз основа на проучвания на Сметната палата. Тя сподели, че постигането на качествено училищно образование в България остава сериозно предизвикателство, като неговото равнище е далеч от желанието и потребностите на държавата.
Негово Светейшество също изрази своите впечатления от състоянието на образованието на децата и изтъкна, че образователното дело в България винаги е било тясно свързано с православната духовност, тъй като първите учители в България са били свещениците, а образование и духовно възпитание винаги са вървели заедно. Резултат от това взаимодействие е възпитанието на народа ни в Христовите добродетели - правдолюбието, честността, трудолюбието, родолюбието, милосърдието.
В края на срещата г-жа Грънчарова-Кожарева подари на патриарх Даниил препис на „История Славянобългарска“, направен от малки деца през 2004 г. в Банско, както и ново издание на историята на преп. Паисий Хилендарски. Тя изтъкна, че и днес думите, написани от св. Паисий - да се борим с невежеството, с неграмотността, с безразличието, с родоотстъпничеството, звучат актуално. Г-жа Грънчарова пожела на Негово Светейшество да продължава да следва духовния пример на светеца, да бъде помирител и обединител на разделеното ни общество, нравствена опора на българския народ, за да бъде той силен във вярата, предадена ни от нашите православни отци.
Негово Светейшество подари на г-жа Грънчарова издание на св. Библия, като изрази надеждата си Свещеното писание да намери място в Сметната палата, където всеки да може да се обръща към него и да намира духовна подкрепа и ориентир.
Tweet