| Автор: Българска патриаршия
С отслужването на света Литургия започна Четвъртият патриаршески избирателен църковен събор. С молитва към Бога и принасяне на безкръвна жертва на светия Престол, както подобава при пристъпването към толкова важно за автокефалната ни Църква и за цялото Православие дело – избирането на нов Предстоятел на БПЦ–БП, достоен приемник на славната плеяда предстоятели на родната ни Църква от Средновековието до днес, който достойно да заеме овдовелия престол на Българските патриарси след блажената кончина на светейшия патриарх Неофит.
В канцеларията на Светия Синод Комисията по пълномощията, съгласно чл. 46, ал. 1 от УБПЦ – БП, провери поименно присъствието на избирателите и редовността на техните пълномощия – делегатските им карти, подписани от Наместник-председателя на Св. Синод и подпечатани със синодалния печат.
Точно в 7,45 ч. архиереите на БПЦ–БП, с енголпия и була, поведоха делегатите на ПИЦС от Синодната палата към сградата на БАН. Начело бе наместник-председателят на Светия Синод Врачански митрополит Григорий, епархийските митрополити-членове на Светия Синод, преосвещените епископи и другите патриаршески избиратели – делегатите от епархиите, подредени по старшинството на митрополитите им, представителите на ставропигиалните манастири, на духовните семинарии и ректорите на Пловдивската духовна семинария и богословските факултети на Софийския и Великотърновския университет. Делегатите се насочиха към Академичната зала на Българската академия на науките, където по традиция става откриването на Патриаршеските избирателни събори от времето на възстановяването на Българската патриаршия през 1953 г. и възкачването на първия Български патриарх от най-ново време – приснопаметния Кирил на древния престол на Българските патриарси.
В уречения час всички заеха своите места в залата, която още помни заседанията на Третия Патриаршески избирателен църковен събор (24 февруари 2024 г.). Най-напред насядаха архиереите на БПЦ, които са членове на Събора по право, а след това делегатите по старшинство на епархиите.
Председателят на Комисията по пълномощията Сливенският митрополит Арсений оповести, че след регистрацията предния ден и извършената поименна проверка, оглавяваната от него комисия е установила, че за да вземат участие в Събора са се явили 138 от всички 140 избиратели и следователно, налице са изискуемите от чл. 46, ал. 1 от Устава на БПЦ–БП 3/4 от всички членове на Избирателния събор и той може легитимно да започне своята работа.
Преди началото на Събора Наместник-председателят на Св. Синод митрополит Григорий Врачански, в съслужение с архим. Василий, протосингел на Софийска митрополия и архим. Максим от Пловдивска епархия, отслужи кратък молебен и отправи молитви към Бога – Подателя на всяко добро даяние и всеки съвършен дар – да изпрати Своята милваща и освещаваща благодат, която да напъти и настави патриаршеските избиратели да направят най-добрия за БПЦ и нейното паство избор от тримата достойни кандидати за Патриаршеския ни престол.
Високопреосвещеният митрополит Григорий в своето обръщение към Събора каза: „С вяра и упование в благия Божи промисъл за всички нас, с вълнение и надежда за бъдещето ви приветствам с „Добре дошли“ тук днес – в този исторически момент, когато ни предстои, под невидимото водителство на Всесветия Божи Дух, да проведем избора на четвъртия поред предстоятел на светата ни Православна църква след възстановяването на нейното патриаршеско достойнство през далечната 1953 година.
Този ден е наистина исторически и отговорността, която лежи върху всекиго от нас, е огромна. Убеден съм, че всички съзнаваме това. Църквата е богочовешки организъм, който е даруван от Господа за спасението на човеците. В православното разбиране тя е съборна и всяко важно решение в нея се взема по вечния образец на Апостолския събор в Йерусалим – така, щото да бъде угодно на първо място на Светия Дух и едва след това на нас, човеците (срв. Деян.15:28). Нашият глас днес, в съгласие със светата и всесъвършена Божия воля, ще посочи архипастира, който от този момент нататък ще предстои пред Бога за всички нас: Свещеноначалие и монашестващи, боголюбив клир и Божи народ на светата и свидна на сърцата ни Българска православна църква – Българска Патриаршия.“
Той призова църковните избиратели: „Гласувайте по съвест – с мисъл за православния ни народ и неговото духовно здраве и просвещение със светлината на Евангелието, и Светият Дух ще съизволи Православната ни църква да намери отново своя достоен предстоятел, който да продължи с успех делото на всички свои достойни предшественици, заемали през вековете и до наши дни славната Патриаршеска българска катедра. Да бъде усърден молитвеник за всички поверени му от Бога чеда, да работи неуморно, без да пести силите и талантите си, за да може да издигне още повече авторитета на светата и славна Българска Патриаршия както в обществото ни, така и сред православните сестри-църкви, в единство и единомислие с които формираме Едната, света, съборна и апостолска Църква от Символа на нашата вяра.“
В заключение отправи молитва: „По молитвите на Божията майка, на светите Търновски патриарси Йоаким Първи, Макарий и Евтимий, и всички просияли в светост Свои дивни угодници от православния български род, Всесветият Божи Дух – Дух на премъдрост и на всяка истина – да просветли умовете ни и да ни настави в Божията правда!”, и обяви Четвъртия Патриаршески избирателен църковен събор за открит.
Съгласно чл. 46 ал. 2, се пристъпи към избор на членове на Избирателно бюро на Събора – двама клирици и двама миряни – което да подпомага Наместник-председателя на Св. Синод и председател на Патриаршеския избирателен църковен събор Врачански митрополит Григорий в изрядното провеждане на патриаршеския избор. След отправените предложения и последвалото гласуване с вдигане на ръка и мнозинство повече от половината от присъстващите бяха избрани: ставрофорен ик. Михаил Михайлов от Софийска епархия, ставрофорен ик. Борис (Борислав) Петров, Борис Иванов Калибацев и доц. д-р Николай Светославов Янев.
Председателят на Събора прочете от Акта-изложение за избора на тримата достоизбираеми кандидати, показа бюлетината с имената им и разясни, че гласуването ще се осъществи със заграждане номера на един от тях. Той припомни, че съгласно чл. 47 от УБПЦ – БП, гласоподават всички присъстващи членове на Избирателния събор и се счита за избран кандидатът, получил най-малко 2/3 от гласовете на присъстващите избиратели, а когато никой от кандидатите не получи изискуемото мнозинство по ал. 2, изборът се повтаря, като в него участват двамата, получили най-много гласове. За избран се обявява този, който е получил повечето гласове. При равни гласове гласуването се повтаря.
След завръщането в Синодната палата в пригодения за целите на избора приемен салон Изборното бюро зае своето място, прозрачната урна бе запечатана с техните подписи и печат и при много стройна организация започна гласуването.
Първо членовете на Изборното бюро, след това митрополитите и преосвещените епископи по старшинство, а после и епархийските избиратели по реда на старшинството на техните митрополити и представителите на ставропигиите и духовните школи, се подписваха в списъка с избирателите, взимаха празен непрозрачен плик и изборната бюлетина, заверена с подписите на бюрото и печат, влизаха в обособената избирателна кабина и с ограждане номера пред името на кандидата всеки изявяваше своя глас.
След приключване на гласуването урната бе разпечатана и бяха преброени 138 подадени гласове при 138 присъстващи избиратели. След преброяването на гласовете, като всяка бюлетина бе показвана пред членовете на Събора и името на избрания оповестявано гласно, бе констатирано, че Врачанският митрополит Григорий е получил 64 гласа, Видинският митрополит Даниил – 51 гласа, Ловчанският митрополит Гавриил – 19 гласа, и 4 недействителни.
Тъй като нито един от кандидатите не бе получил изискуемия от чл. 47 от УБПЦ – БП минимум от 2/3 от гласовете, се пристъпи към II тур на гласуване за двамата кандидати, получили най-много гласове – Врачански митрополит Григорий и Видински митрополит Даниил.
Гласуването протече по същия ред и след приключването му избирателното бюро за втори път преброи подадените бюлетини и получените гласове за двамата кандидати. При изключително оспорвано гласуване, на втория тур с 69 гласа за Български патриарх и Софийски митрополит бе избран досегашният Видински митрополит Даниил. Врачанският митрополит Григорий получи 66 гласа. Три от бюлетините бяха недействителни (без отбелязан избор).
В Кондиката на Св. Синод бе подписан от всички избиратели Актът-изложение за станалия патриаршески избор.
Камбаните на патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски”, а след тях и камбаните на храмовете и манастирите в диоцеза на БПЦ-БП, оповестиха радостната вест: България има своя нов патриарх! Църковното изпълнение на Българската патриаршия избра своя нов архипастир! Българската самостойна православна църква има своя нов предстоятел! Българският патриаршески престол има своя нов достоен приемник!
Александра КАРАМИХАЛЕВА
Tweet