| Сливенска света митрополия
На 1 юни, празника на Светия Дух и Ден на град Ямбол, пред читалище „Пробуда“ в стария квартал Каргон бе отслужен благодарствен молебен за благоденствието на града и неговите жители.
Молебенът бе възглавен от Негово Високопреосвещенство Сливенския митрополит Арсений в съслужение с архимандрит Стефан – епархийски духовен надзорник и и.д. архиерейски наместник на Ямболска духовна околия и архидякон Вартоломей.
След молитвеното последование Негово Високопреосвещенство отправи архипастирско благословение към всички жители и гости на Ямбол, като пожела Светият Дух да укрепява народа в единство, мир, любов и добри дела.
По традиция празничните прояви продължиха с народния събор „Света Троица“ и фолклорния празник „Каргонът пее и танцува“, събрали множество жители и гости на града. За празника бе раздаден и курбан за здраве и благословение.
***
Денят на Ямбол се чества на празника Свети Дух с решение на Общинския съвет от 1993 г.
Празникът е свързан с традиционния събор при храм „Света Троица“ в квартал „Каргон“, чието начало според историческите сведения води към първото всенародно събрание, организирано през 1870 г.