| Автор: Българска Патриаршия
“В Него имаше живот, и животът беше светлината на човеците” (Йоан 1:4).
ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!
Възлюбени във Възкръсналия Господ чеда на светата ни Църква,
В утрото на свещената Пасха до всички краища на вселената отново се разнася радостната вест за Възкръсналия Богочовек, за победата и тържеството на живота. И радостта ни е пълна, а надеждата ни светозарна, защото “ето, Христос възкръсна от мъртви и за умрелите стана начатък” (1 Кор. 15:20).
С тази непомрачена надежда и с неизменна вяра във Възкръсналия от мъртвите Христос Господ живеем и се спасяваме, чрез тях свидетелстваме пред света, че “Бог ни е дарувал живот вечен; и тоя живот е в Неговия Син” (1 Йоан. 5:11); че по Божия милост ни е дарувано “възкресение на мъртвите и живот в бъдещия век” (Символ на вярата, 11-12). Залогът пък и начатъкът на това наше възкресение е Възкресението Христово. Приели Кръщението, участници в светотайнствения живот на Църквата, ние се превръщаме и в свидетели Христови, в очевидци на Неговото славно и всепобедно Възкресение. Макар подвластни на човешки немощи, пред нас е спасителната надежда на възкресението и вечния живот в Царството на Отца. Макар все още в плен на “поднебесните сили на злобата”, живеем свободни от властта на злото и смъртта. С чисти сърца и помисли изповядваме пред света, че, ето, възкръсна Христос, “Алфата и Омегата... начало неизяснимо и край непостижим” (св. Мелитон Сардийски, Слово за Пасха); че “възкръсна Христос и живот се въдвори!” (св. Йоан Златоуст, Похвално слово за Пасха).
За да въдвори този живот, за да ни дари с него, Спасителят претърпя страдания и кръстна смърт. Погреба се с нас в хладния и мрачен гроб, за да ни изведе на пътя на светлината и живота. Претърпя това единствено от любов, защото, както свидетелства божественият евангелист: “Бог толкоз обикна света, че отдаде Своя Единороден Син, та всякой, който вярва в Него, да не погине, а да има живот вечен” (Йоан 3:16). А на друго място добавя: “Божията любов към нас в това се [и] яви, дето Бог проводи в света Своя Единороден Син, за да бъдем живи чрез Него” (1 Йоан. 4:9). Затова именно Църквата във всички времена е вярвала и изповядвала, че тази всеобхващаща Божия любов лежи не само в основата на Божия творчески импулс, но е и движеща сила на Божия промисъл и домостроителство за творението. “Защото - отново по думите на евангелиста - Бог не проводи Сина Си на света, за да съди света, а за да бъде светът спасен чрез Него” (Йоан 3:17).
Като подражатели на Христа Спасителя - на Неговия живот, кръстни страдания, смърт и Възкресение - ние също сме призвани да проявяваме любовта, с която Той ни обикна и без остатък отдаде Себе Си за нас. Да не съдим, а да прощаваме и да любим друг другиго. За всичко да благодарим и всякога да имаме пред очи кръстните страдания на нашия Господ, с които Той ни изкупи и спаси, за да имаме живот в изобилие. Защото, както Сам Той беше казал в земните Си дни, “по това ще познаят всички, че сте Мои ученици, ако любов имате помежду си” (Йоан 13:35).
Братя и сестри,
Христовото Възкресение е светлина, която “в мрака свети, и мракът я не обзе” (Йоан 1:5). То огрява и най-дълбокия и непрогледен мрак, от него неизменно черпим сили за живот - дори тогава, когато всяка надежда ни изглежда угаснала. То огрява пътя ни и в най-тъмната нощ, разсейва в нас дори и най-дълбокото страдание, отстранява всяка безутешност. То е единствената истинска основа и на нашата вяра, и на нашата надежда. Нека, прочее, живеем и се подвизаваме като достойни свидетели на Възкръсналия от мъртвите и привел ни от смъртта към живота Господ наш Иисус Христос, та да станем участници и в Неговото Възкресение!
В утрото на свещената Пасха отечески поздравяваме всички верни чеда на светата наша Православна църква в пределите на Родината ни и далеч от нея - с пожелание за духовен мир и преизобилна пасхална радост във Възкръсналия Господ и Спасител!
Благодатта на Възкръсналия от мъртвите Христос Господ да бъде с всички вас!
ХРИСТОС ВОСКРЕСЕ!
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА СВ. СИНОД
† МАКСИМ
ПАТРИАРХ БЪЛГАРСКИ И МИТРОПОЛИТ СОФИЙСКИ
ЧЛЕНОВЕ НА СВ. СИНОД:
† Врачански митрополит КАЛИНИК
† Сливенски митрополит ЙОАНИКИЙ
† Видински митрополит ДОМЕТИАН
† Варненски и Великопреславски митрополит КИРИЛ
† На САЩ, Канада и Австралия митрополит ЙОСИФ
† Западно- и Средноевропейски митрополит СИМЕОН
† Великотърновски митрополит ГРИГОРИЙ
† Русенски митрополит НЕОФИТ
† Неврокопски митрополит НАТАНАИЛ
† Плевенски митрополит ИГНАТИЙ
† Старозагорски митрополит ГАЛАКТИОН
† Ловчански митрополит ГАВРИИЛ
† Пловдивски митрополит НИКОЛАЙ
† Доростолски митрополит АМВРОСИЙ
Tweet