02 март 2024, събота

Св. свщмчк Теодот, еп. Киринейски
church

Седми международен фестивал на православната музика ”Св. Богородица - Достойно есть” гр. Поморие

| Автор: Сливенска митрополия

Седми международен  фестивал на православната музика

От 9 до 13 юни 2010 г. в гр. Поморие ще се проведе поредният Седми международен фестивал на православната музика ”Св. Богородица - Достойно есть”. Тази година в него ще участват 33 състава от 7 държави: България, Русия, Беларус, Молдова, Украйна, Латвия и Сърбия. Фестивалът ще бъде открит в 18 ч. на 9 юни, след литийно шествие по улиците на гр. Поморие и водосвет, който ще бъде отслужен от Негово Високопреосвещенство Сливенския митрополит Йоаникий. Приветствия ще поднесат кметът на гр. Поморие г-н Петър Златанов и други официални лица.

Освен участия във фестивалната програма, за гостите на Поморие и Сливенска епархия са предвидени и организирани различни прояви: четения и кръгла маса, посветени на православната музика, с лектори от България и чужбина; открита сцена; участие в св. Литургия в градовете Поморие, Несебър и Бургас и др.

Фестивалът ще се проведе в храм „Св. Успение Богородично” в гр. Поморие.

Надяваме се, фестивалът да протече успешно и гостите да си заминат от Поморие духовно обогатени и телесно укрепени.

Предлагаме на читателите ПРОГРАМАТА на фестивала:

ПРОГРАМА НА

СЕДМИЯ МЕЖДУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ НА ПРАВОСЛАВНАТА МУЗИКА “СВ. БОГОРОДИЦА – ДОСТОЙНО ЕСТЬ”,

9 - 13 ЮНИ 2010 г., Поморие

9 ЮНИ – СРЯДА

до 15,00 ч. – пристигане, регистриране на участниците в Туристическия информационен център - гр. Поморие, ул. „Солна” №15 и настаняване.

ХРАМ „СВ. РОЖДЕСТВО БОГОРОДИЧНО” – ПОМОРИЕ

17,00 ч. – Литийно шествие с участието на всички състави.

18,00 ч. - Официално откриване на Фестивала от Сливенския митрополит Йоаникий с водосвет и приветствие от изпълнителния директор на Фестивала, кмета на гр. Поморие инж. Петър Златанов.

19,00 ч. - Фестивален концерт - „Достойно есть” с участието на:

Смесен хор „Св. Петка” - гр. Пловдив, България, с диригент Гергана Люцканова-Петрова;

Дамски хор „Благовестие” при храм „Св. Рождество Богородично” - гр. Поморие, България, с диригент Йорданка Панчева-Туджарова;

Мъжки хор за византийско църковно пеене при Българското подворие в Москва - гр. Москва, Русия, с диригент Сергей Галков;

Дамски хор „Прима” - гр. Поморие, България, с диригент Анета Драгнева;

Формация „Св. Димитър Солунски” - гр. София, България, с ръководител Иван Обрешков;

Младежки камерен хор „Гаудеамус” - гр. Пловдив, България, с диригент Весела Гелева;

Певческо дружество „Славянска беседа” - гр. София, България, с ръководители Елица Христова и Георги Попов.

10 ЮНИ – ЧЕТВЪРТЪК

НЧ “ПРОСВЕТА” - ПОМОРИЕ 10,00 – 12,30 ч.

Четения и кръгла маса, посветени на проблемите на православната музика. Лектори: проф. д.изк. Стефан Хърков (България), ШУ „Св. Константин Преславски” и свещ. Иван Муди (Великобритания).

ХРАМ “СВ. РОЖДЕСТВО БОГОРОДИЧНО” – ПОМОРИЕ

ФЕСТИВАЛНИ КОНЦЕРТИ 16,00 – 17,30 ч.

1. Смесен хор „Славянски звуци” при Фондация „Славяни” – гр. София, България – кат. 3, диригент Милен Иванов;

2. Хор „Флакара” - Молдова – кат. 1, диригент Виктор Брагари;

3. Хор при храм „Св. Успение на Пресвета Богородица” – гр. Ботевград, България – кат. 1, диригент Милена Спасова;

4. Формация „Еп. Константин Преславски” – гр. Варна, Русия – кат. 2, ръководител Николай Николов;

5. Хор при храм „Св. Георги” – гр. Самара, Русия – кат. 1, диригент Мария Синицина.

18,00 – 20,00 ч.

1. Камерен хор „Кант” – гр. Велики Луки, Псковска област, Русия - кат. 3, диригент Любов Румянцева;

2. Хор „Белканто” – гр. Дубна, Русия – кат. 3, диригент Диана Минаева;

3. Формация „Св. Димитър Солунски” – гр. София, България – кат. 2, ръководител Иван Обрешков;

4.Обща хорова капела на отдела за култура и храм „Св. Благоверни княз Дмитрий Донски” – гр. Борисов, Минска област, Беларус – кат. 1, диригент Оксана Задорожная;

5. Певческо дружество „Славянска беседа” – гр. София, България, ръководители Елица Христова и Георги Попов.

ГР. ПОМОРИЕ – ОТКРИТА СЦЕНА 20,30 ч.

1. Хор „Виват” – гр. Нижни Новгород, Русия – кат. 3, диригент Олег Китаев;

2. Хор при храм „Св. Николай Чудотворец” – гр. Лвов, Украйна, диригент Евгений Карпович;

3. Хор на момчетата „Ушаковский” при храм „Успение Богородично” – гр. Красногорск, Московска област, Русия – кат. 3, диригент Надежда Зинина;

4. Мъжки хор „Св. Иван Рилски” – гр. Дупница, България – кат. 3, диригент Магдалена Лобутова;

5. Академичен хор „Колегиум музикум” – гр. Белград, Сърбия – кат. 3, диригент Даринка Матич-Марович;

6. Камерен хор „Салютарис” – гр. Минск, Беларус – кат. 3, диригент Олга Янум.

11 ЮНИ – ПЕТЪК

ХРАМ “СВ. РОЖДЕСТВО БОГОРОДИЧНО” – ПОМОРИЕ

9,00 ч. - Празнична св. Литургия с участието на състави от Фестивала.

ХРАМ “СВ. РОЖДЕСТВО БОГОРОДИЧНО” – ПОМОРИЕ

ФЕСТИВАЛНИ КОНЦЕРТИ 16,00 – 17,30 ч.

1. Хор „Виват” – гр. Нижни Новгород, Русия – кат. 3, диригент Олег Китаев;

2. Мъжки хор „Св. Иван Рилски” – гр. Дупница, България – кат. 3, диригент Магдалена Лобутова;

3. прот. Александър Иванов – гр. Плевен, България – кат. 2;

4. Детско-юношески църковен хор „Архангелски” – гр. Саранск, Мордавска област, Русия – кат. 2, ръководител Максим Адамов;

5. Дамска формация трио „Херувими” към храм „Преображение Господне” – гр. Поморие, България – кат. 2, ръководител Рада Джафарова;

6. Хор при храм „Св. Николай Чудотворец” – гр. Лвов, Украйна – кат. 1, диригент Евгений Карпович.

18,00 – 20,00 ч.

1. Дамски хор „Благовестие” при храм „Св. Рождество Богородично” – гр. Поморие, България, диригент Йорданка Панчева-Туджарова;

2. Хор на момчетата „Ушаковский” при храм „Успение Богородично” – гр. Красногорск, Московска област, Русия – кат. 3, диригент Надежда Зинина;

3. Академичен хор „Колегиум музикум” – гр. Белград, Сърбия – кат. 3, диригент Даринка Матич-Марович;

4. Камерен хор „Салютарис” – гр. Минск, Беларус – кат. 3, диригент Олга Янум;

5. Младежки камерен хор „Гаудеамус” – гр. Пловдив, България – кат. 3, диригент Весела Гелева.

ГР. ПОМОРИЕ – ОТКРИТА СЦЕНА 20,30 ч.

1. Смесен хор „Славянски звуци” при Фондация „Славяни” – гр. София, България – кат. 3, диригент Милен Иванов;

2. Камерен хор „Кант” – гр. Велики Луки, Псковска област, Русия - кат. 3, диригент Любов Румянцева;

3. Хор „Белканто” – гр. Дубна, Русия – кат. 3, диригент Диана Минаева;

4. Обща хорова капела на отдела за култура и храм „Св. Благоверни княз Дмитрий Донски” – гр. Борисов, Минска област, Беларус – кат.1, диригент Оксана Задорожная;

5. Детски хор „Лира” – гр. Минск, Беларус – кат. 3, диригент Елена Лацапнева.

12 ЮНИ – СЪБОТА

НЧ “ПРОСВЕТА” - ПОМОРИЕ 10,00 – 12,30 ч.

Четения и кръгла маса, посветени на проблемите на православната музика. Лектори: Вера Царина /Сърбия/, Богдан Дякович /Сърбия/, доц. д-р дякон Иван Иванов /България/, Богословски факултет на СУ „Св. Климент Охридски” и др.

ХРАМ “СВ. РОЖДЕСТВО БОГОРОДИЧНО” – ПОМОРИЕ

ФЕСТИВАЛНИ КОНЦЕРТИ 16,00 – 17,30 ч.

1. Църковен хор при храм „Св. Георги Победоносец” – гр. Кърджали, България – кат. 1, диригент Марин Владинов;

2. Смесен хор „Седянка” – гр. Силистра, България – кат. 3, диригент Димитър Боев;

3. Хор при храм „Св. Параскева” – гр. София, България – кат. 1, диригент Нели Трошева;

4. Детски хор „Лира” – гр. Минск, Беларус – кат. 3, диригент Елена Лацапнева;

5. Мъжки хор за византийско църковно пеене при Българското подворие в Москва – гр. Москва, Русия – кат. 2, диригент Сергей Галков.

18,00 – 20,00 ч.

1. Младежки църковен хор „Анна” при храм „Св. Троица” - гр. Щьолково, Московска област, Русия – кат. 1, диригент Анна Медведева;

2. Камерен хор към БАН – гр. София, България – кат. 3, диригент Мария Вълчанова-Любенова;

3. Смесен хор „Земгале” – гр. Йелгава, Латвия – кат. 3, диригент Айгарс Мери;

4. Хор при храм „Св. Тихон Патриарх Всерусийски” – гр. Клин, Московска област, Русия - кат. 1, диригент Денис Денисов;

5. Смесен хор „Св. Петка” – гр. Пловдив, България – кат. 1, диригент Гергана Люцканова-Петрова.

20,30 - Среща на всички участници във Фестивала.

13 ЮНИ – НЕДЕЛЯ

8,30 ч. – Празнична св. Литургия в храмовете на гр. Поморие, гр. Бургас и гр. Несебър с участието на състави от Фестивала.

ХРАМ “СВ. РОЖДЕСТВО БОГОРОДИЧНО” – ПОМОРИЕ

11,30 ч. – Заключителен концерт с участието на всички състави и официално закриване на Фестивала.