09 октомври 2024, сряда

* Св. ап. Яков Алфеев. Преп. Андроник и Атанасия
church

Тържествена св. Литургия по повод 105 години от освещаването на църквата "Св. Йоан Рилски" при Софийската духовна семинария

| Автор: СДС

105 години от освещаването на семинарския храм 'Св. Йоан Рилски'

Днес, 26 октомври – Димитровден, се навършват 105 години от освещаването на църквата “Св. Йоан Рилски” при Софийската духовна семинария. С откриването на духовното училище през 1903 г. се полага и основният камък на семинарския храм, чието изграждане трае една година и през 1904 г. е извършено тържественото му освещаване.

Празничната св. Литургия в семинарския храм оглави Негово

Високопреподобие архимандрит Сергий, ректор на Семинарията, в съслужение с ефимерия свещ. Божидар Маринов и йеродякон Исаак.

Проповед за живота и мъченическия подвиг на св. Димитрий Мироточиви произнесе петокурсникът Крум Китин.

В края на светата служба архим. Сергий произнесе слово, в което припомни, че освещаването на семинарската църква преди 105 години е станало една седмица след храмовия й празник, тъй като на 19 октомври, деня на преп. Йоан Рилски Чудотворец, на посещение в нашата страна е бил сръбският крал Петър I Караджорджевич и висшият клир заедно с високопоставения гост отиват на празника на Рилския манастир. Освещаването е извършено от тогавашния Варненски и Преславски митрополит Симеон и синодалните архиереи с участието на ректора на Семинарията архимандрит Климент, който по-късно става Врачански митрополит.

Архим. Сергий подчерта, че църквата „Св. Йоан Рилски”, както и семинарските сгради са построени с дарителската помощ на духовенството и много миряни, като особено се откроява значителната лепта от 50 хиляди златни лева на тогавашния Видински митрополит Кирил. В края на словото си архим. Сергий честити празника на всички богомолци и специално личния празник на г-н Димитър Костадинов, помощник-директор по Учебната дейност, и на г-н Димитър Попов, преподавател в Семинарията.

Семинарският храм, заедно със сградите и парка, е важен духовен център в столичния град. Проектиран е от прочутия австрийски архитект Фридрих Грюнангер, автор на едни от най-забележителните сгради в центъра на следосвобожденска София, като североизточното крило на княжевския дворец, където днес се помещава Етнографският музей, сградата на Богословския факултет на площад “Св. Неделя”, софийската синагога, минералните бани и други.

Вътрешното благолепие на осветения през 1904 г. храм е свързано също с имената на знаменити творци - художниците Иван Мърквичка, чех по произход, и Антон Митов, които изписват царския ред на иконостаса - “Св. Богородица на трон с Младенеца”, “Св. Йоан Рилски” и “Св Архангел Михаил” са дело на Иван Мърквичка, а на Антон Митов: “Христос Вседържител /Пантократор/, “Св. архидякон Стефан” и “Св. Йоан Предтеча”.

Но най-важното, както подчерта и в словото си архимандрит Сергий, е, че църквата “Св. Йоан Рилски” и семинарските сгради са построени с дарителските средства на манастири, църкви, висшия клир на БПЦ и свещенството, княза и държавните институции, на много миряни. Израз на дълбока благодарност на поколенията семинаристи към най-големия ктитор на Софийската духовна семинария - Видинския митрополит Кирил, е неговият бюст–паметник, издигнат в близост до храма.

Щедрото дарителство от страна и на духовенството, и на миряните е свидетелство за голямата им любов и съпричастност, и доказателство, че изграждането на семинарската църква и сградите на Софийската духовна семинария в началото на миналото столетие е било осъществено като общозначимо всенародно дело.

Текст: Мария Братинова Снимки: Александър Александров и Георги Георгиев Озвучаване: Боряна Николова

Прикачени файлове

СДС [1.48MB]