| Софийска митрополия
На Светли понеделник - 5 април, в криптата на ПКСХП “Св. Александър Невски” се състоя традиционният Великденски благотворителен концерт на прославения „Хор на софийските момчета” с диригент доцент Адриана Благоева и хормайстор Зорница Гетова. В празничния концерт взе участие протойерей Кирил Попов, предстоятел на столичния храм “Св. Николай Мирликийски”, който с вдъхновени слова за Христовата Пасха и разяснение на някои от изпълняваните песнопения умело представяше празничната изява.
В програмата бяха включени творби от български и руски композитори: Ал. Кръстев, П. Динев, Ст. Бабеков, Ф. Павлов, П. Чесноков, А. Лабински, Максимов, както и части от тържествения химн “Тебе Бога хвалим” по текст на св. Амвросий Медиолански (IV в.) с предполагаем автор – италианския композитор Джузепе Сарти (1729-1802). Прозвучаха и две песнопения от традицията на източноправославното църковно пение – “Святый Боже” (из “Велико славословие”, глас 8) и “Воскресения день”, глас 1 (песен 1 от катавасиите на Пасха Христова).
Концертът бе предаван директно по БНТ 1, което е похвално за ръководството на телевизията и чест за един от най-добрите хорове у нас.
Към пасхалната радост се прибави и духовната радост от концерта на Хора на софийските момчета, които отново показаха блестящ ансамбъл, чудесно звукоизвличане и стилно изпълнение на църковните песнопения. Нека им пожелаем нови благословени успехи! Нека всички деца на Майка България да растат в здраве и жизнерадост и да напредват в християнската вяра, науката и изкуството “Церкви и Отечеству на пользу”!
Щрихи в Цюрих: Когато Небесният Иконописец държи четката