- Ваше Високопреосвещенство, на 28 и 29 септември Вие посетихте църковната община „Св. св. Кирил и Методий“ в град Страсбург, Франция. Поводът за посещението беше едно радостно събитие – сдобиване със собствен храм. Разкажете повече за самата инициатива и за процесите, през които нашата църковна общност там е минала до придобиването на този храм.
- Търсенето на самостоятелен храм за българската общност в Страсбург е една дългогодишна инициатива, молитвено желание на българите, които живеят там, защото тази година се отбелязват 24 години от откриването на църковната община през 1997 г. и извършването на първата православна служба за българите в Страсбург, и основаването на БПЦО „Св. св. Кирил и Методий“. До този момент, в който вече имаме собствен храм, ние използвахме и бяхме любезно приети в Гръцката църква на Вселенската патриаршия в Страсбург, където срещнахме радушното гостоприемство на нашите събратя, а храмът беше отворен за всички българи. Но узря моментът, в който българската църковна община да поеме самостоятелно по този свой път и да заживее наистина самостоятелен богослужебен живот, който да бъде провеждан изяло на български език. Благодарение на молитвите, на усилията, на добрите контакти на нашия енорийски свещеник – протойерей Георги Георгиев – ние имаме възможността да ползваме безвъзмездно, за постоянно и самостоятелно църквата „Св. Улрих“, която ни бе дадена любезно от католическата църква. Самият храм е част от сградния фонд на общината в Страсбург, която стопанисва тази сграда и която е уверила църковната общност, че ще ни съдейства за всичко онова, което предстои – да бъде облагородено пространството около храма, както и вътре самият интериор – поставянето на иконостас и всичко онова, което е необходимо за обзавеждането на една православна църква, за изографисването на храма. Имаме тяхното уверение, че те ще ни съдействат за всички разрешителни документи, за да може да превърнем този малък уютен храм в един православен храм на Българската православна църква в Страсбург.
- Как сънародниците ни там приеха вестта за тази обществена радост, за това, че вече ще имат собствен храм, където ще могат спокойно да се извършват треби и да живеят духовния си живот?
- Това е една голяма радост! Когато очакваш едно нещо, молиш се за него пред Бога от дълго време и то се случи, естествено радостта е голяма. Толкова много хора дойдоха да се поздравят взаимно, всички – радостни от това, че има български храм, който в дългосрочен план ще бъде едно място, където да живеят своята вяра, да участват активно в Тайнствата, които Църквата преподава, да кръщават своите деца, да запечатат съвместния си живот в тайнството Брак, да изповядват с покаяние своите грехове и да се приобщават със Светите дарове, на български език – онази реч, с която са закърмени и която пазят, живеейки далече от България.
- По време на Вашето посещение там сте обсъдили предизвикателствата пред енорията и възможностите за благоукрасяването на храма. Какво предстои, за да придобие той изцяло вида на православен храм?
- Тъй като в момента използваме временен иконостас на митрополията в град Берлин, предстои да се изработи дърворезбен иконостас с рисувани икони. Предстои да се изпише храмът в традицията на църковната иконопис доколкото пространството там, разбира се, го позволява. За да стане храмът по-уютен и функционален, ще трябва да се смени и дограмата.
- Продължава дарителската кампания и за храма в Лондон – как вървят дейностите Ви там, какво остава до самото освещаване на храма?
- Благодарение на българската държава, чрез сумата, която ни отпусна Министерският съвет до този момент в размер на 3 300 000 лв. (три милиона и триста хиляди лева) и според предварителните ни изчисления, разполагаме с необходимите средства, за да бъде довършен храмът. Предстои да се направи вътрешният купол, сводовете на таваните в храма, мраморните колони, мраморен иконостас и под, входните врати.
- И за финал на нашия разговор – какви други инициативи вече развивате или предстои да подемете в Западно- и Средноевропейска митрополия през идната година?
- В момента нашата основна политика в Западно- и Средноевропейска епархия е да придобиваме все повече и повече самостоятелни храмове, които да преобразуваме в православни такива. Имаме любезното съдействие на католическата и на евангелската църкви. Освен реновирането, което предстои в църквата ни в Страсбург, търсим храм за българската православна църковна община „Св. Петка Търновска“ в Манхайм и също за църковната ни община в Кьолн. Насочили сме изцяло вниманието си в Германия, защото в последните 5 години това е държавата, населявана от най-много българи и затова търсим да закупим или да използваме дългосрочно храмове, които да превърнем в православни домове за българската общност.
С митрополит Антоний разговаря Ангел Карадаков.
Tweet