24 март 2025, понеделник

Преп. Захария. Св. Артемий, еп. Солунски
church

Православна мисъл

Митрополит Гавриил: Нека празнуваме паметта на свети вмчк Димитър с голяма любов и молитва

На 26 октомври Православната църква чества празника на свети Димитър Солунски Чудотворец – светец, особено популярен сред българския народ. Името е третото по популярност у нас, като го носят над 130 000 българи. За живота и чудесата на св. Димитър, както и за духовния живот по време на криза – разговаряме с Негово Високопреосвещенство Ловчанския митрополит Гавриил.

- Ваше Високопреосвещенство, на 26 октомври честваме празника на св. Димитър Солунски Чудотворец. Разкажете ни повече за неговия подвиг и чудеса. Знаем, че той е известен и като св. Димитър Мироточиви.

- Св. Димитър е роден в град Солун. Баща  му е бил управител на града и таен християнин и възпитавал в Христовата вяра своя син още от малък.  След смъртта на бащата на светеца император Максимиан, като го видял високо образован, разсъдлив и умен, възложил му същия пост – управител на Солун. Заповядал му да се бори с варварите и да преследва християните. Но завръщайки се в града, свети Димитър не само че не преследвал християните, но и станал техен покровител, като в същото време проповядвал Христовата вяра и на езичниците. Като научил, че неговият управител е християнин, императорът се изпълнил с ярост.

Връщайки се от поход през 306 г., Максимиан нарочно минал през Солун, за да се разправи със своя управител. След като свети Димитър категорично отказал да се отрече от вярата в Господ Иисус Христос, императорът го подложил на жестоки мъчения и тъмница. Рано сутринта на 26 октомври 306  г. Максимиан изпратил войници в тъмницата, които с много копия проболи мъченика, докато се молил.

Нека да отбележим и че мъченията на свети Димитър са започнали още от момента, когато се е завърнал в града и започвайки да проповядва Христовата вяра, е знаел какво го очаква и живеел с мисълта за предстоящите му мъчения.

Мощите на светеца са открити нетленни, каквито остават и до днес, а от VII век източват благовонно целително миро.

- На какво се дължи, според Вас, толкова голямата почит към св. Димитър от страна на българския народ? Много храмове има посветени на негово име в страната и много наши сънародници носят неговото име?

- Основната причина се състои в това, че свети Димитър е един от най-великите древни светци, който върши много чудеса и до ден днешен, и затова е изключително почитан по целия свят, включително и в България. Като второстепенни причини можем да изтъкнем, че много българи са търсели молитвена помощ от светеца, посещавайки неговия храм и нетленни мощи в град Солун. А заедно с това именно в храма на свети Димитър в град Търново са коронясани първите владетели от Асеновата династия – Петър, Асен и Калоян.   

- Днес, когато се намираме на кръстопът и в безпътица, как да открием правилния път за себе си и за спасението на душите си? Намираме ли се в безпътица?

- А защо се намираме на кръстопът и в безпътица? Колко от нас християните днес сме способни да проявим поне малко такава любов, вярност и преданост на Господ Иисус Христос, че да жертваме нещо от своите земни удобства, интереси и привилегии? Как тогава можем да постигнем плодовете на Духа, които са: любов, радост, мир, дълготърпение, благост, милосърдие, вяра, кротост, въздържание (Гал. 5:22-23), без които не можем да постигнем нито истинска радост, нито истинско щастие тук на земята, още по-малко спасение на нашите вечни души.

- Какво е вашето пожелание към всички онези наши сънародници, които празнуват на Димитровден и какво е посланието ви за празника?

- Нека празнуваме паметта на свети великомъченик Димитър с голяма любов и молитва към него за спасението на нашите души, за духовен разцвет на нашата родина, за да има и мир, и благоденствие. Първом търсете царството на Бога и Неговата правда, и всичко това ще ви се придаде (Мат. 6:33).

С митрополит Гавриил разговаря Ангел Карадаков.