| Българска патриаршия
Уважаеми читатели, с благословението на Негово Високопреосвещенство Неврокопския митрополит Серафим – духовен наставник и ръководител на Официалния сайт на БПЦ – БП и със съдействието на г-жа Александра Карамихалева – главен редактор на „Църковен вестник“ в официалния сайт започва нова седмична рубрика – „Из архивите на „Църковен вестник“.
В рубриката всяка седмица ще ви припомняме важни за Българската православна църква и България събития, за да помним уроците на историята – с нейните както тържествени и празнични, така и с трагични събития – и да се учим от тях.
Ето какви са били новините и събитията в края на ноември, занимавали църковната общественост назад в годините.
1904 г.
На 19 ноември Църковен вестник излиза с новина за това, че Св. Синод възнамерява да открие със свои средства в Кремиковския девически манастир двугодишен курс, в който монахини да изучават шиене и плетене. „По този повод Св. Синод кани Преосвещените митрополити да явят в непродължително време, колко желаещи монахини, които отговарят на отбелязаните условия, ще има да постъпят в този курс от подведомствените им девически манастири“.
(19 ноември 1904, Бр. 47)
1914 г.
На 15 ноември в Църковен вестник е поместена новина за среща на новоизбрания Видински митрополит Неофит с Негово Величество цар Борис III. В новината четем, че Негово Величество „е изказал твърдата си вяра, че църквата, в лицето на своите достойни представители, ще положи всички грижи, за да повлияе да се даде правилна и патриотична насока във възпитанието“. От броя научаваме още и за отпътуването на митрополит Неофит към престолния му град Видин.
(15 ноември 1914, Бр. 46)
1924 г.
На 22 ноември в печатния официоз на Църквата е поместена новина за идващите в страната българи от пределите на днешна северна Гърция. В дописката четем: „Бежанци от гръцка Македония не престават да идват. Според вестниците, няма ден, в който да не пристигат в Свиленград десетки семейства бежанци – старци, жени и деца. Поради ранната зима и големите снегове положението на тези моногстрадални наши братя-мъченици е най-окаяно. Голяма част от тях са принудени в тия студове да търсят подслон в бракуваните вагони по гарите… България прави всичко възможно, за да облекчи тежкото положение на бежанците, които страдат за България за българското име“.
(22 ноември 1924, Бр. 39)
1934 г.
На 17 ноември Църковен вестник известява, че е създадено епархийско девическо професионално училище в град Видин от Видинския митрополит Неофит. От дописката научаваме, че в IV клас са приети 40 ученички, а в V – 25 ученички – сирачета и крайно бедни от Видин и околията. Безплатен обяд получавали 150 деца, а след обяда децата били посрещани в салона при трапезарията за урок по вероучение.
(ноември 1934, Бр. 43 и 44)
1944 г.
В началото на декември вестникът известява, че Пловдивската семинария и Пастирско-богословският институт при Черепишкия манастир водят своите редовни учебни занятия за разлика от Софийската духовна семинария. „Изключителните военни нужди и сърдечен родолюбив дълг наложиха да се отстъпи всецяло зданието на Софийската духовна семинария за българска войскова болница“, се казва в дописката.
(1 декември 1944, Бр. 20 и 23)
1954 г.
Вторият ноемврийски брой на Църковен вестник е посветен на официалното посещение на новоизбрания Български патриарх Кирил и придружаваща го църковна делегация в Москва, където се среща с Руския патриарх Алексий I, като част от програмата на мирното посещение, продължило три седмици, са били и градовете Санкт-Петербург, Киев и Тбилиси. Посещението е живописно описано от Врачанския митрополит Паисий и Ловчански митрополит Филарет.
(ноември 1954, Бр. 43 и 44)
1964 г.
Ноемврийският брой на 1964 г. е посветен на официалното посещение на Сръбския патриарх Герман в България. По покана на Българския патриарх Кирил и Св. Синод от 3 до 13 септември в България гостува Сръбският патриарх Герман, като двамата предстоятели посещават София, Пловдив, Казанлък, Търново, Троянския манастир, Драгалевския манастир и Княжевския манастир. Впечатление прави и богатият снимков материал на броя на Църковен вестник.
(28 ноември 1964, Бр. 38 - 41)
1974 г.
Първият ноемврийски брой на Църковен вестник на 1974 г. е посветен на посещението на църковна делегация от Гръцката църква у нас. От вестника научаваме, че в периода 15-21 октомври делегация, водена от Китроския митрополит Варнава посещава България. В Духовната академия „Св. Климент Охридски“ в София митрополитът е награден с научното звание – doctor honoris causa.
(15 ноември 1974, Бр. 28)
1984 г.
Водеща новина в Църковен вестник е деветият годишен събор на Акронска епархия, който се провежда в периода 13, 14 и 15 юли, който бил посветен на въпросите за единството и съборността. Домакин е Българската църква „Света Троица“ в Гранити сити, щата Илинойс. Заседанията са водени от епархийският архиерей Велички епископ Йосиф, сега митрополит на САЩ, Канада и Австралия, който от 1 април 1983 година става управляващ Акронската епархия.
(1 ноември 1984, Бр. 28)
1994 г.
На 20 ноември в Църковен вестник е поместена дописка за среща на Българския патриарх Максим и посланика на Великобритания у нас Н.Пр. Роджър Шорт. Срещата се е състояла в Синодалната палата.
(20 ноември 1994, Бр. 46)
2004 г.
Първият ноемврийски брой на Църковен вестник е посветен на 80-тата годишнина от освещаването на Патриаршеската катедрала „Св. Александър Невски“ и честванията във връзка с годишнината. В този брой може да бъдат открити любопитни факти за специфичния статут на храма, първите му предстоятели, най-важните събития, случили се под купола на храма, светините, които пази, както и за смесения хор, който украсява църковните богослужения.
2014 г.
Водещ материал преди десет години в страниците на ноемврийския брой на Църковен вестник е троен празник на Сливенския митрополит Йоаникий (+ 2024 г.), както и църковните тържества във връзка с тях. В броя е поместен и материал по повод изпълването на две години от кончината на Българския патриарх Максим.
(1-15 ноември 2014, Бр. 21)
Tweet