| Доростолска митрополия
В навечерието на храмовия празник, по случай 170-тата годишнина на храм "Св. вмчк Димитрий Солунски", Негово Високопреосвещенство Доростолският митрополит Амвросий и предстоятелят на храма ставрофорен иконом Добри Чаков посрещнаха Високопреосвещените митрополити, преосвещените епископи и клирици от България, Гърция, Русия, Украйна, Молдова и Румъния.
Вечерта на 25 октомври в храма бе отслужена Вечерна служба оглавена от Високопреосвещения Антоний - митрополит на Западно- и Средноевропейска епархия, в богослужението взеха участие председателят на храма ставр.ик. Добри Чаков, архим. Атанасий, протосингел на Западно- и Средноевропейска епархия, свещеници от Русия, Румъния и България.
След вечерната служба бе отслужен чинът Трисагий в памет на всички свещеници, служили в храма в с. Калипетрово, дарители и спомоществователи. По-късно в читалище "Пробуда", с. Калипетрово, митрополит Амвросий награди дарителите, а след това бе организирана кратка фолклорна програма.
На 26 октомври в двора на Духовния център, посветен на приснопаметния митрополит Иларион, бяха посрещнати Високопреосвещените митрополити от България - Негово Високопреосвещенство Доростолски митрополит Амвросий, Вилкотърновски митрополит Григорий, Западно- и Средноевропейски митрополит Антоний, Преосвещеният Мелнишки епископ Герасим, главен секретар на Св. Синод, Величкият епископ Сионий, игумен на Троянската св. обител и Тивериополски епископ Тихон. Включиха се още Високопреосвещените митрополити от Гърция: Негово Високопреосвещенство Козански митрополит Павел, Елисонски митрополит Харитон и Комитински митрополит Пантелеймон, на РПЦ: Виксунски и Павловски епископ Варнава, на УПЦ: Виницки митрополит Симеон, викарият на Киевска митрополия и наместник на Свето-Въведенския манастир Фастовски епископ Дамян, викарият на Киевска митрополия Бородянски епископ Варсануфий, викарият на Одеска епархия Болградски епископ Сергий. От Молдова бе посрещнат Преосвещеният Йоан, викарий на Кишенската митрополия, както и Бричански и Единецки епископ Никодим. От Румънската православна църква участваха Теодосий - архиепископ на Констанца, Преосвещените епископи Йероним, викарий на Румънския патриарх, епископ Висарион, епископът на Меркуричук и Ковасна Андрей.
Начеването на светата Литургия бе дадено от Негово Високопреподобие архимандрит Василий, протосингел на Софийска св. митрополия, участие в богослужението взеха също и ставр.ик. Добри Чаков, протосингел на Доростолска епархия, архимандрит Атанасий, протосингел на Западно- и Средноевропейска епархия, архимандрит Никанор, архимандрит Порфирий, архимаднрит Натанаил, архимандрит Андрей, игумен на манастира Дервент/Румъния/, протодякони от съседна Румъния, дякон Орлин, секретар на Русенска митрополия. Молитвено участие взеха зам. областният управител на град Силистра г-н Стоян Бонев, зам. кметът на община Силистра г-н Борачев и игумени и игуменки от съседните Румъния и Молдова. Също така по време на богослужението присъства и Исахак Бохосян – архиерей на Арменското вероизповедание в България, както и представители за региона от мюсюлманското вероизповедание. Светата Литургия бе украсена благодарение на Патриашеския хор при храм-паметника "Св. Александър Невски".
Над 30 деца получили св. Кръщение през 2017 г., взеха първо свето Причастие и подаръци по случай годишнината на храма.
След светата Литургия Негово Високопреосвещенство Доростолски митрополит Амвросий поздрави всички и особено жителите на с. Калипетрово като каза: „ Вие, жителите на Калипетрово, можете да се гордеете с вашите предци, които преди 170 г. са въздигнали този прекрасен храм, носещ името на св. Димитрий Солунски... Днес на всички вас се възлага отговорността да бъдете достойни наследници на тия, които са въздигнали този храм... Всесърдечно поздравяваме с празника всички жители на Калипетрово, а също и всички християни на богоспасаемата Доростолска епархия“.
Поздравително слово беше поднесено от името на Негово Светейшество патриарх Български и митрополит Софийски Неофит, в което се казва:
“Специално поздравяваме Негово Високоблагоговейнство ставрофорния иконом Добри Чаков, който с истинско пастирско усърдие и ревност полага всички необходими грижи за духовния живот, църковно-просветната работа и благолепието на този Божи дом... На всички вас желаем от сърце крепко здраве и дръзновение в православното ви служение, ревност по Божия дом и Божието дело в света, на което всички ние сме призвани съработници“.
Поздравителни слова бяха поднесени от кмета на община Силистра г-н Юлиян Найденов и от зам. обл. управител г-н Стоян Бонев.
***
Кратка история на храма:
Храмът в Калипетрово е построен изцяло с волни пожертвования на местните жители през 1847 година. Това става след ферман, издаден от султан Абдул Меджид при посещението му в Силистра през 1847 година. За да отговори на тогавашните изисквания на османската власт, храмът е бил полувкопан в земята. Негови строители са дряновски майстори, а иконите са дело на тревненския зограф Досю Коев и неговите синове.
Първите свещеници били поп Стефан Михайлов и поп Стамат.
По инициатива на дългогодишния свещеник Добри Чаков през 1997 г. в чест на 150-годишнината от построяването му храмът е обновен и разкрасен, а в чест на 160-годишнината през 2007 г. е стенописан.
Калипетрово е едно от най-големите селища на Силистренска област. Името му идва от древността. През 1942 г. селото се преименува в Петрово, през 1954 г. - в Станчево, а през 1956 г. се възстановява старото му име – Калипетрово. Разположено е на 4 км южно от Силистра. Жителите му наброяват над 5000 души.
През целия период на османското иго Калипетрово е село с чисто българско население.
Най-ранните сведения за селището са от 1548 година. Тогава то се състояло от 59 къщи. Сведенията сочат, че османската експанзия от североизток принуждава голяма част от населението да емигрира отвъд Дунава. За това свидетелстват и запазените до днес роднински връзки на калипетровци с някои села от северната страна на реката. Такава е историята на чорбаджи Чако, който се заселил отвъд Дунава и основал село с изселили се жители на Калипетрово. И до днес в селата около Силистра се среща често фамилното име Чакови.