| Автор: Великотърновска митрополия
На 26 юли 2009 г. Негово Високопреосвещенство В.Търновският митрополит Григорий отслужи св. Литургия в храм „Св. вмчк Георги Победоносец” в с. Камен, Г.Оряховска духовна околия, Община Стражица. Поводът беше навършването на 200 години от изграждането на храма, а в съслужението участваха свещеник Тодор Тодоров – предстоятел на храма, свещеник Василий Василев от Г.Оряховица, свещеник Димитър Димов от Г.Оряховица, както и йеромонасите Борис и Димитрий – братя на Дряновския манастир. Молитвено участие взеха още областният управител на В.Търновска област г-н Тошко Никифоров, кметът на Община Стражица инж. Стефан Стефанов, председателят на Общинския съвет – Стражица инж. Катя Петрова, както и много енориаши и гости.
Църквата „Св. Георги” в с. Камен е построена през 1809 г. след получаването на султанския ферман и, съгласно тогавашните разпоредби на османската власт, е частично вкопана в земята. През 1857 г. храмовата сграда изгаря до основи, а с нея и всички книжа и документи. Храмът е възстановен върху старите каменни основи, като е удължен и издигнат на по-голяма височина. Тогавашният енорийски свещеник отец Димитър Кочев проявил голямо усърдие по възстановяването на храма, с което си спечелил завистта и омразата на турското население. Веднъж, когато се завръщал от близкото село Асеново, отец Димитър бил завързан от турците за едно дърво и изгорен жив.
Всяка година в село Камен с голяма признателност се поменават руските воини-освободители, които на 21 септември 1877 г. в района на селото водят неравна, жестока битка за отблъскване на идващите от изток турски войски. Под командването на генерал Степан Степанович Леонов, под общото командване на генерал Татищев руските войски отстояват позициите в местностите Каирджика, Ормана, на целия рубеж. 16 000 руски воини успяват да удържат бойната линия и да отблъснат атаките на повече от 30-хилядна турска армия. С тези неравни боеве и удържането на бойните позиции се решава въпросът не само за спасяването на село Камен, но се блокира и изолира 120-хилядна турска армия в укрепения четириъгълник - Шумен, Русе, Силистра, Варна. По този начин се предопределя по-нататъшният ход на войната и нейният успешен изход.
Боевете, които се водят в района на с. Камен, имат значение не само за хората от този район, но и за извоюване свободата на цяла България. Това е националното измерение на събитията, които стават в това село и покрайнините му през юли и септември 1877 г.
През 1905 г. богатото градинарско съсловие от селото събира средства и обновява храма, като същият е удължен допълнително и се изгражда балкон. Храмът бил обзаведен с нов руски иконостас и икони. Издигната е камбанария и са закупени две камбани от Русия. След двете големи земетресения с епицентрове във Вранча и Стражица, храмът е частично разрушен и временно непригоден за богослужение.
Благодарение голямото старание на сегашния кмет на селото г-н Петьо Статев и на много други радетели, се подсигуряват средства и се извършва ремонт на храма.
След св. Литургия г-н Петьо Статев - кметът на Камен, благодари на дарители, на общинския кмет инж. Стефан Стефанов и на общинските съветници, за помощта и разбирането, които проявяват към нуждите на днешния ден за с. Камен. Приветствие и поздравления поднесоха също г-н Тошко Никифоров - областен управител, инж. Катя Петрова – председател на Общинския съвет - Стражица, а старият учител г-н Терзиев увлекателно разказа за историята и съвремието на храма. Божият дом беше така препълнен от вярващи и техните молитви, щото благодатта Господня да биде върху тази прекрасна енория и дарители, да бъде чувана винаги от Всеблагия Господ Бог за доброто на жителите, за прослва на св. Георгий Победоносец и за благото в утрешния ден.