| Отдел "Връзки с обществеността"
На 25 юли Негово Светейшество Българският патриарх и Софийски митрополит Неофит с благословението на Негово Светейшество Руския патриарх Кирил освети основния камък на храма, който предстои да се построи, посветен на св. Киприан Киевски и Московски. Там светейшият патриарх бе посрещнат от Негово Високопреосвещенство Истрински архиепископ Арсений - първи викарий на Руския патриарх, архим. Теоктист - настоятел на Българското подворие при Московската патриаршия, свещ. Александър Иванченко - настоятел на новостроящия се храм, г-н Цветан Ночев - и.д. управляващ Българското посолство в Москва, г-жа Валентина Армико - зав. Протокол при посолството, г-н Димитър Зенко - І секретар на СТИВ, г-жа Боряна Ангелакева - съветник по културните въпроси при посолството, г-жа Весела Бориславова - гл. секретар на Промишления център на България в Русия, г-н Бисер Киров, българи, живущи в Москва, и енориаши на бъдещия храм от околните квартали.
Тук бяха и останалите членове на официалната Българска църковна делегация за празненствата по повод 1025-годишнината от кръщението на Русия: Негово Високопреосвещенство Ловчанският митрополит Гавриил, Негово Преосвещенство Стобийският еп. Наум - гл. секретар на Св. Синод на БПЦ, г-н Теодор Атанасов - нач. на канцеларията на Българския патриарх, и г-жа Александра Карамихалева, нач. отдел „Връзки с обществеността” при Св. Синод на БПЦ.
В края на чинопоследованието Светейшият патриарх се обърна към присъстващите с думите:
„Благодарим всесърдечно на Негово Светейшество Московския и на цяла Русия патриарх Кирил за предоставената ни възможност да извършим освещаването основния камък на храма, който ще носи името на великия светител на Руската православна църква и наш съотечественик св. Киприан, митрополит Киевски и Московски. Забележителен йерарх със значимо място в историята на Руската православна църква, успял да обедини в духовно отношение руските земи и да издигне авторитета на Московското княжество; богоумъдрен духовник наречен от своите съвременници мъж с „разум за божествено изпълнение, носител на всяко целомъдрие и велик книжовник”, който изградил със своето църковно служение истински духовен мост между Българската и Руската православни църкви и култури.
Божият благ промисъл напътил стъпките на св. Киприан към Русия, където богатите дарования, с които бил удостоен от Всеподателя Бога, намерили благодатна почва и дали богати и добри плодове. Образно казано св. Киприан пренесъл от родината си запален светилник и от този светилник се разгоряла светлината на богопознанието и духовното просвещение над цялата руска земя.
Може би тук е уместно да припомним думите, които отправил към руския народ племенникът на св. Киприан Киевският митрополит Григорий Цамблак: „Него нашето отечество откърми, а на вас Бог го дари; нему вие дълго се наслаждавахте, а ние се лишихме; вие с него се украсявахте, а ние от желание за него тъгувахме; с него вие преуспявахте, като растяхте в заповедите Господни!"
Братя и сестри,
Благодарение на щита на общата ни православна вяра и „духовния меч, който е Божието слово” (Еф. 6:16,17), дори и в най-тежките исторически периоди нашите народи – българският и руският – не са губили духовните си устои и надеждата в милостивия Бог, от Когото е „всяко добро даяние и всеки съвършен дар” и „у Когото няма изменение, нито сянка от промяна” (Иак. 1:17). Нека храмът, посветен на св. Киприан, бъде истинска крепост на тази вяра, която единствена може да ни съхрани при всички превратности на времето като достойни личности и народи, и да ни приведе към спасение и вечен живот.
Като изпросихме Божието благословение за това начинание, нека въздигайки този ръкотворен храм, по примера на Божиите угодници, да дерзаем и като живи камъни да съграждаме от себе си духовен дом (1 Петр. 2:5), неръкотворен храм на Светия Дух! По молитвите на св. Киприан да крепнем и се утвърждаваме в онази любов към Църквата Христова, чиито евангелски истини и светоотечески традиции той утвърждаваше през целия си, отдаден на Бога живот, защото, както сам светителят пише в едно от своите послания: „Няма друг път към спасение, освен любовта”.
Да даде Бог въздигането на този храм да бъде не само символ, но и видимо въплъщение на духовното родство и единството в Светото Православие между нашите два народа, между нашите две сестри - православни Църкви!
Бог да благослови всички ктитори, дарители и строители на този храм, да наспори и умножи техните трудове! Амин.”
От името на българската диаспора патриарх Неофит бе приветстван от г-н Цветан Ночев, който изрази всеобщата радост от участието в това историческо събитие: полагане основния камък на храм, посветен на св. Киприан, българин по произход, станал висш йерарх на Руската православна църква и положил огромни усилия за обединението на разединените руски княжества и за единството на Руската църква. „Ние днес с радост възприемаме първата крачка към въздигането на храма на св. Киприан, който е призван да стане убежище и отплата за всички православни – и руси и българи, работещи и живущи в Москва”, каза г-н Ночев и пожела „На добър час!” на начинанието.
По-късно, за медиите патриарх Неофит сподели огромната си радост, че заедно отбелязвахме този важен за Руската православна църква и руския народ юбилей – 1025-годишнината от Кръщението на Русия. Той сърдечно благодари за благословението на Светейшия Руски патриарх Кирил в рамките на тези тържества Българският патриарх да положи основния камък на този храм. „Дълго време жадувахме и се подготвяхме за това радостно събитие – поставяне началото на строежа на храма на свети Киприян Киевски и Московски, затова и днес радостта ни е огромна”, – каза патриарх Неофит. Той отправи топла благодарност към всички потрудили се този ден и това събитие да стане факт и изрази надежда, че в скоро време храмът ще бъде изграден и ще обедини под своя купол българските и руските православни вярващи.
* * *
Проектът на новият храм е на МОСТПРОЕКТ, а главен негов изпълнител ще бъде ГЛАВБУЛГАРСТРОЙ ИНТЕРНЕШЪНЪЛ. Храмът ще се издига на ул. „Красного маяка” в район Централно Чертаново. Той ще се разпростира на обща площ 0,32 хектара със застроена площ 447 кв.м. Планира се да бъде завършен до 2014 г.