| Варненска и Великопреславска света митрополия
На 9 май – Деня на Европа, Негово Високопреосвещенство Варненският и Великопреславски митрополит Йоан присъства на градското отбелязване на паметта на загиналите воини във Втората световна война, приключила на днешния ден преди 81 години. Архиереят отслужи заупокойна молитва в памет на загиналите православни вождове, воини и християни в съслужение със свещеник Благой Иванов и дякон Георги Нейчев. В края на заупокойната молитва митрополит Йоан отправи пожелание Бог да упокои загиналите. Мъжкият хор при Митрополитския катедрален храм „Успение Богородично“ с диригент Росица Щерева изпълни заупокойните песнопения.
Отбелязването на паметта на далите живота си за победата над хитлерофашизма премина също и с военен ритуал и поднасяне на венци и цветя пред паметника – портал на загиналите в една от централните части на Варна. Беше поднесен венец от Варненска и Великопреславска света митрополия. На възпоменанието присъстваха представители на местната власт, на Военноморските сили на Република България и граждани.
Денят на Европа в морската столица се отбеляза и с шествие до Община Варна, пред която бяха издигнати българският трибагреник, както и знамето на Европейския съюз.
Изготви: Екип на Варненска и Великопреславска света митрополия
Щрихи в Цюрих: Когато Небесният Иконописец държи четката