| Автор: Софийска света митрополия
На 13 ноември, когато честваме видния богослов и църковен оратор св. Йоан Златоуст, в Богословския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ бе отслужена архиерейска света Литургия. Тя бе възглавена от Негово Високопреосвещенство Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, духовен надзорник на висшата ни богословска школа.
Поводът за архиерейското посещение и богослужба бе извършването на обновление на ремонтирания олтар и освещаване на нови стенописи в академичния параклис „Св. Климент Охридски“, които се подновяват в чест на 100 годишнината от създаването на духовната Алма матер.
След като извърши чина на обновлението и освети новите стенописи, митрополит Йоан отслужи празнична литургия. Заедно с него съслужиха: архимандрит Василий, протосингел на Софийска света митрополия, ставрофорен иконом Михаил Михайлов, асистент в катедра „Практическо богословие“, ставрофорен иконом д-р Стефан Стайков, гл. асистент в катедра „ Историческо богословие“ и член на Софийския епархийски съвет, протойерей д-р Сава Кокудев, гл. асистент в катедра „Систематическо богословие“, йеродякон Вартоломей и дякон Александър – Лука.
Църковните песнопения бяха изпълнени от преподаватели, асистенти и студенти, ръководени от доц. д-р Любомир Игнатов, преподавател по Източно църковно пение в Богословския факултет.
Да влязат в радостта на академичната общност в параклиса се събраха деканското ръководство, преподаватели, служители, студенти и гости, които са съпричастни към живота на богословската школа.
По време на литургия митрополит Йоан произнесе заупокойна молитва за починалите преподаватели от факултета като след това се помоли за здраве и добър успех на настоящите преподаватели и студенти.
С присъщото си красноречие в края на богослужението той се обърна към присъстващите като отбеляза, че днес е важен ден в започването на честванията по повод 100-годишната от основаването на Богословския факултет, свързан с обновлението на този прекрасен храм.
„Повече от век параклисът събира богословите – преподаватели и студенти. Светото богослужение, което се извършва в храма, е духовно-благодатна, сакрална дейност, тя е много важна и изключително съществена. Винаги сме били със съзнанието, че православният християнин е човек литургичен. Цялото богослужение е една квинтесенция на всичко онова, за което са говорили светите отци, и на това, което учи Словото Божие, Свещеното Писание на Новия и Стария завет. Цялото богословие е вплетено в богослужебните химнографски текстове и изразява в пълнота всичко онова, без което ние не можем да си обясним пълнотата на празниците… Съграждането на храм не е само човешко, но и Божие дело“ – отбеляза архиереят и припомни съграждането на молитвени домове още от апостолско време. Той подчерта, че днешното обновление на храма е и спомен за това, което са направили нашите предшественици, които са издигнали тази сграда и този параклис.
„Да си пожелаем да придобием едно дълбоко разбиране затова какво е храмът Господен и да осмислим огромната роля на богослужението в нашия живот, както и единомислието на многото хора, които изграждат храма Господен“ – каза още владиката и приветства деканското ръководство, преподавателския състав и присъстващите студенти и гости, като отправи благопожелания за здраве, спокойствие и мирен дух, с които да отбележим и кулминацията на годишнината.
Като председател на църковното настоятелство, ставрофорен иконом Стефан Стайков благодари на Българския патриарх Неофит, на Светия Синод на БПЦ и на митрополит Йоан за подкрепата при обновяването на параклиса и стенописите в него.
От името на богословската общност деканът доц д-р Ивайло Найденов благодари на митрополита за духовната грижа и архиерейската богослужба, в чест на събитието, с което се започват тържествата за отбелязването на 100 годишнината на факултета. Той му подари една от двете златни възпоменателни монети „100 години Богословски факултет“. Първата бе връчена на Негово Светейшество патриарх Неофит.
Монетата е изработена от Българската народна банка с номинална стойност сто лева. Цената ѝ е 1470 (хиляда четиристотин и седемдесет) лева, пробата на златото е 999/1000, тежи 8,64 грама, а диаметърът ѝ е 24 мм. На лицето на монетата е изобразена емблемата на БНБ с годината „1879“ върху лентата, в матиран сектор под нея са изписани номиналната стойност „100 ЛЕВА“ и годината на емисията „2023“, а околовръст горе – „БЪЛГАРСКА НАРОДНА БАНКА“. На гърба на монетата е изобразена е сградата на Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, а под нея е изписана годината „1923“. Околовръст има надписи: отгоре – „БОГОСЛОВСКИ ФАКУЛТЕТ“, а отдолу върху лента – „100 ГОДИНИ“.
Текст и снимки: Весела Игнатова
ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК.
Tweet