27 ноември 2021, събота

* Преп. Теодосий Търновски. Св. вмчк Яков Персиец. Преп. Паладий (Тип. с. 129)
church

БИОГРАФИЯ НА БЕЛОГРАДЧИШКИЯ ЕПИСКОП ПОЛИКАРП

Белоградчишкият епископ Поликарп (Петър) Трендафилов Петров е роден на 21.09.1978 г. в  гр. Кюстендил. През 1994 г. се записва в СДС „Св. Йоан Рилски“. Приема монашески постриг на 23.11.1996 г. в Клисурския манастир „Св. св. Кирил и  Методий“. На 02.03.1997 г. е ръкоположен за йеродякон. На 27.07.1999 г. е ръкоположен за йеромонах. След богословската си специализация е назначен за игумен на новоизграждащия се Руенски манастир „Св. Йоан Рилски“, край с. Скрино, какъвто остава до 2008 г. От същата година е назначен от Видинския митрополит Дометиан за председател на катедралния храм „Св. вмчк Димитър“, гр. Видин, и на 21.11. е възведен в архимандритско достойнство.

Изпълнява различни послушания и длъжности в епархията.

По решение на Св. Синод на 27.07.2014 г. е хиротонисан за епископ с титлата Белоградчишки в Лопушанския манастир „Св. Йоан Предтеча“ и назначен за Викарен епископ на Видинския митрополит. След блажената кончина на Видинския митрополит Дометиан е освободен, считано от 20.09.2017 г., от длъжността Викарен епископ на Видинския митрополит и от същата дата е назначен за Ректор на Православната духовна академия – гр. Пловдив, и ІІІ-ти Викарий на Пловдивския митрополит. Такъв остава до 29.03.2018 г., когато по решение на Св. Синод е освободен и назначен за Викарий на Софийския митрополит, която длъжност изпълнява и до днес.