16 март 2025, неделя

† 2 Неделя на Великия пост - Св. Григорий Палама. Св. ап. Аристовул. Св. мчци Савин и Папа. Гл. 5, утр. ев. 5, ап. Евр. 1:10-14, 2:1-3 (с. 327), лит. ев. Мк 2:1-12 (с. 181) [Св. Григорий Палама – ап. Евр. 8: 1-6 (с. 351), ев. Ин 10: 9-16 (с. 235)] (Вас. лит.) (Тип. с. 431)
church

Решение на Св. Синод за награждаване с църковни ордени на Вселенския патриарх Вартоломей и Перистерския митрополит Григорий

| Българска патриаршия

40359255_2147897965478005_6563423306391748608_o.jpg

На своето редовно заседание под председателството на Негово Светейшество Българския патриарх Даниил Св. Синод, като разгледа предложението на Пловдивския митрополит Николай за награждаване на Вселенския патриарх Вартоломей и писмо с мотивирано предложение на Неврокопския митрополит Серафим за награждаване на Перистерския митрополит проф. д-р Григорий Папатомас с ордена на БПЦ – БП „Св. Йоан Рилски“ І-ва степен, след проведено гласуване единодушно 

Р Е Ш И:

На основание чл. 205 от УБПЦ – БП, за особени заслуги за преодоляване на разкола в БПЦ – БП награждава с орден „Св. Йоан Рилски“ І-ва степен Негово Светейшество Вселенския патриарх Вартоломей, както и с признателност и заслуги към БПЦ – БП за преодоляване на разкола награждава Перистерския митрополит проф. д-р Григорий Папатомас с орден на БПЦ – БП „Св. Йоан Рилски“ І-ва степен.

Мотивирано решение за награждаването на Перистерския митрополит Григорий Папатомас

В резултат от разкола в БПЦ – БП (от 1991 г. и след това: 1992 – 1998 – 2009 г.) и предявените произволно материални и имуществени претенции от страна на отделилите се от единството на Църквата клирици, след дълъг 20-годишен времеви период те напуснаха българските държавни граници и достигнаха вече до най-висшия съд, който съществува в Европейския съюз за такива или подобни на тях казуси – до Европейския съд по правата на човека. Поради недостатъчната осведоменост на членовете на ЕСПЧ относно църковноканоничните особености на православните поместни църкви, схизматиците спечелиха на първата инстанция. По това време (2009 г.) Българската патриаршия се нуждаеше от едно канонично експертно мнение, което би могло да изясни въпроса пред европейските съдии от църковноканонично гледище, и така тя се обърна към архим. Григорий Папатомас в качеството му на експерт-канонист, професор по Канонично право в Богословския факултет на Атинския университет и в Православния богословски институт „Свети Сергий“ в Париж. Експертната помощ от страна на архим. (сега митрополит) Григорий Папатомас е била винаги напълно безвъзмездна. Предоставеното канонично експертно мнение от архим. Григорий Папатомас, заедно с неговото по-късно допълнение (относно термина „източноправославна църква“), послужиха за оправдаването на БПЦ – БП в гореспоменатия съдебен процес и станаха една от предпоставките за по-сетнешното пълно преодоляване на разкола в БПЦ – БП. Заслугата на архим. (сега митрополит) Григорий Папатомас за БПЦ – БП, за признаване на нейната каноничност, е безспорна. Той подкрепи БПЦ – БП в изключително труден за нея и за българската държава момент.