09 юли 2025, сряда

Св. свщмчк Панкратий, еп. Тавроменийски
church

Среща на Българския патриарх Даниил с учители по предмета Религия – Православие

| Софийска света митрополия

DSC6747.jpg


В съботния ден на 12 октомври в Софийската света митрополия се проведе среща на епархийското ръководство с учителите по Религия – Православие от общообразователните училища. Срещата се състоя в зала „Екзарх Стефан I“ в сградата на митрополията и лично Негово Светейшество Софийският митрополит и Български патриарх Даниил участва в нея. Гости на срещата бяха заместник-деканът на Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ доц. д-р Иво Янев, доц д-р Костадин Нушев от Богословския факултет, директори, зам.-директори и преподаватели в училища и студенти богослови.

На поканата на епархийското ръководство се отзоваха повече от шейсет учители, които под различна форма преподават предмета Религия – Православие в общообразователните училища на територията на Софийска епархия, както и доброволци, които подпомагат различни форми на работа с подрастващите в църковната общност. 

Приветствие към присъстващите отправи Негово Светейшество Софийският митрополит и Български патриарх Даниил, който пристигна придружен от Браницкия епископ Пахомий, първи викарий на Софийския митрополит и от архимандрит Йоан, протосингел на Софийската митрополия.

Негово Светейшество благодари на учителите за достойната работа, която извършват и която е сравнима с апостолската мисия, за ревността им в учебното дело към най-малките. Той ги увери от името на епархийското ръководство, че ще ги подпомага в служението им да привличат все повече деца да учат за Бога, Църквата и духовния живот. Патриарх Даниил насърчи присъстващите да се запознаят помежду си, да споделят своя опит как постигат целите на обучението досега и да поставят за обсъждане актуални проблеми, свързани с работата им.

С кратки презентации бяха споделени добри практики. Милена Йоцова – богослов и логепед, представи примери от своята 20-годишна преподавателска дейност по Религия – Православие в детски градини и училища в Банкя. Негово Преосвещенство Знеполският епископ Мелетий, ректор на Софийската духовна семинария, говори за необходимостта от изучаване на Релгия – Православие в гимназиалния курс, както и за целите и средствата на религиозното възпитание. Богословът Цветанка Маламова, която повече от десет години преподава в детски градини в с. Горна Малина, сподели добрите практики, които прилага в обучението с децата – творчески работилници, контакти със свещениците, работа с родителите. Доц. д-р Янев оповести статистика, която сочи, че за 35 години Богословският факултет на СУ е обучил близо 3500 богослови, които са потенциални преподаватели по Религия и разказа за възможностите, които е създал факултетът да образова и подготви още повече кадри. Богословът Елена Дюлгерова, която е учител по литература и от три години преподава Религия, сподели, че ключът към добрия успех в религиозното образование е в сътрудничеството между Софийската митрополия, свещенството и общините. За пример бе даден гр. Костинброд, в който има четири училища и през тази учебна година във всички тях децата от 1 до 4 клас изучават предмета Религия – Православие.

На срещата за пореден път беше отбелязана необходимостта от въвеждането на задължителен предмет Религия – Православие. Учителите поставиха и други актуални въпроси за обсъждане и потърсиха решения и съдействие от епархийското ръководство. Лично Негово Светейшество отговори на поставените въпроси и се ангажира да се намерят най-удачните начини за подобряване на учебното и религиозно-просветно дело.

С пожелание за пълноценна работа през настоящата учебна година се разделиха епархийското ръководство и учителите, като си пожелаха по-чести срещи, които да спомогнат за по-добрата обща мисионерска работа.

Текст и снимки: Весела Игнатова

ЗА ПОВЕЧЕ СНИМКИ НАТИСНЕТЕ ТУК