Деца, изучаващи Религия-Християнство (Православие) в Пловдивска епархия, спектакъл`2017 г.
Цялото християнско човечество днес, а в това число и нашият народ, преживява най-острия и най-опасен в историята кризис, който дойде като резултат на лекомислените увлечения подир илюзорните обещания на материализма. Човекът на нашето време като че ли е решил да се откаже от самия себе си, от своя небесен произход и предназначение, от вечните въпроси и идеали на духа, от небето. Решил е сякаш да потъне безвъзвратно в стихията на материята, да остане във вечен плен на земята и на земното. Изобщо, от християнството, което събуди някога човечеството от неговия тежък езически сън и възроди неговия живот във всичките му клетки и гънки, сякаш е останало много малко нещо, като че ли погребаните в древността идоли отново възкръсват, за да владеят и управляват душите на хората. В света днес господства култът на грубата физическа сила и външна красота. Твърде характерен за нашето време факт е, че атлетите и спортистите са обект на по-голямо внимание, удивление и преклонение, отколкото големите философи, учени, поети и подвижници. Спортните стадиони и цирковете събират десетки хиляди зрители, докато храмовете Божии, аудиториите и даже художествените театри почти пустеят.
Това увлечение на човечеството, тази негова измяна към собствената му природа и предназначение (Мат. 5:48; 6:33), този негов отказ от небето и небесните идеали не могат да минат безнаказано. Историята ни учи, че такива периоди винаги са завършвали с катастрофа. Строежът на живота върху почвата на материализма винаги е бил строеж върху пясък (Мат. 7:26-27). Тежестта на идващите след това страдания е падала не толкова върху виновниците за катастрофата, колкото върху техните потомци, както образно се изразяват пророците: "Бащите ядоха киселото грозде, а зъбите на децата скоминясаха" (Йер. 31:19; Йез. 18:2).
Нашата света Църква, която си поставя за цел да подготви людете не само за вечен живот, но и да въдвори Царството Божие на земята, т. е. да нареди живота според вечните божествени закони, да създаде живот праведен, добротворен и плодоносен, винаги е изповядвала възвестената от Спасителя и потвърдена от живота истина, че душата е нещо повече от храната (Мат. 6:25), че човек не може да се насити само с хляб (Мат. 4:4), че той трябва да търси преди всичко Царството на Бога и Неговата правда (Мат. 6:33).
Църквата с тъга гледа нестихващото в света увлечение от материалното и полага усилия да насочи човека по път, съответстващ на неговата богоподобна природа и предназначение.
Погледите на Църквата при това се обръщат към нашата младеж, която ние наричаме наша смяна, наша надежда, наше бъдеще. Душата на младежта е двойно по-скъпа за Църквата, понеже не е още изкривена от живота, не е зацапана от неговата кал. Тя е твърде възприемчива към доброто и правдата. Тя е една благоприятна за семената на божествената истина почва (Мат. 13:8, 23; Лука 8:7, 15). Даже понякога опасните и вредни увлечения на младежта са плод до голяма степен на нейните благородни пориви, на нейната неудовлетвореност от живота.
Ако младежта не следва Христа, това е затуй, че тя не Го познава. И когато Го познае, тя се привързва към Него, разбира висотата, красотата и жизнеността на Неговото учение. Когато познае Христа, тя познава и човека, неговата истинска природа и неговото високо предназначение, понеже само Христос ни е разкрил всичко това. Познавайки Христа, тя познава и пътищата към истинското щастие.
Твърде трудно е, обаче, за младежта да се откъсне от водовъртежа на днешната материалистична култура, да се изтръгне от влиянието на звани и незвани ръководители.
Голям недъг на нашия живот е липсата на религиозно образование в нашите училища. Само в основните училища се преподава вероучение, но и там то често попада в случайни ръце. В средни и висши училища то съвсем отсъства. За разни науки и физически упражнения се предоставя цяла учебна година, а за християнизиране, за общение с Христа и Църквата Му се предоставят само няколко часа в деня Въведение Богородично...
Не трябва да си затваряме очите и да се самозалъгваме! При положението, в което се намираме, денят на християнизирането на младежта е онова, което е оазисът за морния пътник в пустинята, пътник, на който не е позволено да остане повече от няколко минути при оазиса. Но достатъчно ли е това да възстанови силите на пътника? Достатъчен ли е един ден в годината, за да се възстановят духовните и морални сили на нашата младеж, пътуваща през тъжната духовна и морална пустиня на нашето време?
Денят на християнизирането трябва да бъде заключителен, съответно ознаменуван празник на посадената вече, осъзната и отгледана вяра, а не само един религиозен момент в живота на младите люде, непросветени още с пълната светлина на Христовата вяра, тогава той ще оставя дълбока следа в душата на младежта, ще издига нейните сили. Сега той не може да даде онези спасителни плодове, които би могъл да даде.
Христовата Църква благославя всичко, що е добро в живота на човека, всичко, което тъй или иначе спомага за неговото вътрешно развитие или външно благополучие. Тя благославя и всички физически упражнения, които укрепяват неговото тяло. Още повече тя благославя всичко онова, което служи за обогатяване на неговия ум и засилване на неговата воля. Но за да бъде тялото добро оръдие на душата, а умът да служи на истинското благо, необходима е още насочващата ги сила на вярата, необходима е укрепяващата ги благодат, давана чрез вярата.
Чувството за Бога, вярата в Бога, е главно свойство на човека, което го отличава от всички останали създания. Без развито религиозно чувство човекът не е пълен, не е цялостен човек. А за борбата с развихрените сили на злото са необходими цялостни люде, които и сами да се стремят към висшите идеали и другите да увличат с патоса на своята вяра.
Ето защо Църквата с особена радост приветства християнизирането на младежта, на която да легне дългът да изправи грешките на миналото и да подготви едно по-светло бъдеще. Църквата иска младежта след като възмъжее да се отдаде на служба на народа с всички свои сили, въоръжена с онова незаменимо оръжие, което неведнъж в нашата трагична история е показвало своята непобедимост с крепката вяра в Господа Бога и в Неговата спасителна благодат. Във всички периоди от живота на българския народ вярата Христова е била за него и обединяващ център, и укрепяваща сила. В най-страшните моменти той е бил най-много укрепяван от Божията благодат. Време е да разберем, че дните, които преживяваме, са едни от най-страшните и да ни спаси може само нашата вяра в Божията сила.
Христос неведнъж е казвал на Своите ученици: "Пуснете децата и не им пречете да дойдат при Мене, защото на такива е Царството Небесно" (Мат. 19:14).
И Църквата се обръща към всички родители, учители, възпитатели и ръководители на деца с призив: не пречете на децата да дойдат при Христа! Помогнете им да дойдат при Него! През Своя земен живот Той с особена любов благославял децата (Марк 10:14-16). Той ще благослови и вашите деца, ако те побързат да отидат при Него.
Вие искате да видите вашите деца щастливи, добри, способни на високи дела? С Неговата всесилна помощ вие най-бързо и най-сигурно ще постигнете това. Вие желаете светло и велико бъдеще на своята родина? Това ще постигнат вашите деца само когато бъдат вдъхновявани от вярата и укрепявани от Божията благодат, която слиза над вярващите.
Заедно с това Българската църква с упование на Божията помощ очаква християнизирането на нашата младеж да бъде не кратък момент, не епизод на училищния живот, а един непрекъснат процес, една от задължителните страни на училищното обучение и възпитание.
Това е една от най-насъщните държавни нужди на нашето време. Това е необходимо както за доброто на нашите деца, тъй и за процъфтяването на нашия народ.
Tweet