27 ноември 2021, събота

* Преп. Теодосий Търновски. Св. вмчк Яков Персиец. Преп. Паладий (Тип. с. 129)
church

БИОГРАФИЯ НА АГАТОПОЛСКИЯ ЕПИСКОП ЙЕРОТЕЙ

Агатополският епископ Йеротей (Ивайло) Станиславов Косаков е роден на 01.02.1977 година в гр. Велико Търново. Завършил е Паралелния курс на СДС „Св. Йоан Рилски“ през 2003 г. Преди пострижението си е послушник в манастира “Св. вмчк Георги”, гр. Поморие. Постриган е за монах на 22.12.2003 г. от Сливенския митрополит Йоаникий и е зачислен към братството на манастира “Св. вмчк Георги“, гр. Поморие. Духовен старец му е архимандрит Теодосий от Поморийския манастир. Ръкоположен е за йеродякон на 11.05.2004 г. в храм  “Св. св. Кирил и Методий“, гр. Бургас, а за йеромонах на 16.05.2004 г. в храм “Св. Богородица”, гр. Несебър, от Сливенския митрополит Йоаникий. Назначен е за ефимерий в манастира “Св. вмчк Георги”, гр. Поморие, от 17.05.2004г.

От 01.01.2005 г. е назначен за игумен на манастира “Св. вмчк Георги”, гр. Поморие.

Отличен е с офикия архимандрит на 06.05.2008 г. от Сливенския митрополит Йоаникий.

Завършва катедра „Теология” при Шуменския университет ”Епископ Константин Преславски” през 2010 г. със степен ”магистър”. Понастоящем е докторант по църковна история в същата катедра.

По решение на Св. Синод на 01.10.2014 г. е хиротонисан за епископ с титлата Агатополски в храм „Успение Богородично“,  гр. Сливен, и назначен за Викарий на Сливенския митрополит, която длъжност изпълнява и до днес.